Конференция на IDC разглежда аспекти на ИТ сигурността

Експерти по информационна сигурност и потребители се събират на 17 март в Кемпински Хотел Зографски, София за поредното издание на конференцията за информационна сигурност "IT Security Roadshow" на IDC, съобщиха от българския офис на компанията.
Гост лектор на конференцията е старши специален агент Джордж Крест от отдела за кибер престъпления в централния офис на ФБР, САЩ. Презентации ще изнесат още Васил Грънчаров, директор на дирекция "Управление при кризи, отбранително-мобилизационна подготовка и военновременни запаси"; Георги Шарков, директор на ESI, Center Eastern Europe; Людмил Аначков, началник отдел “Информационна сигурност и мрежи” в БНБ и др.
Конференцията е форум за обмен на идеи, споделяне на опит и добри практики, както и дискусии по последните тенденции и разработки в областта на информационната сигурност. Събитието се провежда в още 22 града в региона на Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Африка.
Мотото на IDC IT Security Roadshow тази година е “Балансиране между реалност и схващания в нова икономическа ера”.
Понятието ”ИТ сигурност” се разви значително през годините – от сигурността, резултат от внедряване на един продукт, или сигурност на периметър, до интегриран подход, включващ процеси за планиране, оценка, изграждане и управление на обезопасени мрежови инфраструктури и всеобхватни програми за сигурност.
Компаниите се опитват да интегрират системи за сигурност в ИТ инфраструктурата, като преоценяват архитектурите, внедряват правилни политики, обезопасяват всички нива на технологиите и намаляват оперативните си разходи, като аутсорсват управлението на защитата на инфраструктурата си.
Предизвикателствата, които досега водеха до впечатляващ ръст на технологии за ИТ сигурност, няма да бъдат същите при сегашното забавяне на икономиката”, казва Томаш Слониевски, мениджър проучвания в IDC CEMA.
Мениджърите по информационна сигурност и ИТ директорите трябва да бъдат наясно с това и да съумеят да поддържат високи нива на информационна сигурност, често със същите или дори намалени бюджети. Освен, че системите за сигурност помагат на компаниите да преминат одитите, изисквани от законови актове, те подсигуряват бизнеса, като го предпазват от загуба на критични данни”, допълва Слониевски.
През 2007 г. общите разходи за софтуер за ИТ сигурност в Централна и Източна Европа достигат 344 млн. долара. IDC очаква пазарът на софтурени продукти за сигурност в региона да нарастне до средно годишен ръст от 17,8% за периода до 2012.
Партньори на конференцията са компании като IBM ISS, Trend Micro и Secunet. Събитието се провежда и с подкрепата на Европейската агенция за мрежова и информационна сигурност (ЕNISA).

Коментар