Четири години след появата на първите публикации за пълни със сървъри транспортни контейнери в складове и гаражи, преди два дена Google потвърди, че използва такива съоръжения за своите центрове за данни.
На първата конференция за ефикасност на центровете за данни на компанията Джими Клидарас обясни на група инженери от индустрията как са изпълнили първия проект за център за данни през есента на 2005 г. “Определено е по-забавно да говорим за това, отколкото да го пазим в тайна”.
През октомври 2008 г. Google получи патент за портативен център за данни в транспортен контейнер. В патента е описан и плаващ център за данни, който генерира собствено електричество, използвайки енергията на вълните.
Съоръжението на Google представлява един “хангар с 45 контейнери“, някои от които са разположени на платформа на второ ниво. Всеки транспортен контейнер може да побере до 1160 сървъри и използва 250 киловата мощност или средна плътност от 780 вата на квадратeн фут.
Дизайнът на Google, по думите на Клидарас, е основан на концепцията “мощност отгоре, вода отдолу”. Сървърните шкафове в действителност “висят” от тавана на контейнера. Охлаждането се извършва в посока отдолу нагоре, преминава през шкафовете и се връща през един вентилатор зад тях. Охлаждащите вентилатори работят с променлива скорост и се управляват стриктно, за да се постигне възможно най-ниска скорост за охлаждане.
“Водата ни притесняваше много”, сподели Урс Холцле, ръководител на операциите на центровете за данни на Google. “Човек никога не знае колко добре работят в реалния живот тези водни канали. Оказа се, че работят много добре.” Той каза също, че компанията се е спряла на контейнерите от самото начало през 2003 г., когато започва да изгражда прототип на център за данни. По това време Google е държала сървърите си в центрове за данни на други компании.
Сегашният център за данни на компанията, който се нарича Data Center A, се простира на 75,000 кв. фута и има мощност 10 мегавата. Ефективността на използване на мощността на съоръжението се равнява на 1.25, а средно за целия хангар се получава плътност от 133 вата на квадратен фут. Google не посочи мястото на съоръжението, но има предположения, че вероятно то е част от комплект от три сгради в малък град в Орегон.
Американските военни от години използват контейнери за центрове за данни. През 2006 г. беше обявен първият комерсиален продукт Project Blackbox на Sun.
Има вероятност контейнерите да се превърнат в ключови оръжия в надпреварата за центрове за данни между Google и Microsoft. Миналата година Microsoft обяви, че преминава към модел с контейнери и започна изграждането на такъв център за данни в Чикаго.
Foot – стъпка. Вземи най-добре един метър и си измери ходилото… тогава може би ще проумееш защо…
Тея от гугъл за мене са истинско явление. Винаги съм им се чудил как може да са толкова добри във всичко 😀 Пощата търсачката абе за мене тея хора просто нямат издънки.
Мечтата ми е един ден да работя при тях 😀
Как може да преведете foot стъпка! Това е мярна единица, по дяволите! Казва се фут!