Европейската комисия прие нова стратегия на политиката за младежта през следващото десетилетие. Констатира се, от една страна, че младите хора са сред най-уязвимите групи в обществото, особено в условията на настоящата икономическа и финансова криза, а от друга, че те са “скъпоценен ресурс в нашето застаряващо общество”.
Новата стратегия е многосекторна и включва както краткосрочни, така и дългосрочни действия в области като образование, трудова заетост, творчество и предприемачество, социално приобщаване, здраве и спорт, гражданска позиция и доброволчество.
Младите поколения са намаляващ ресурс, чийто дял от понастоящем 20% от населението се очаква до 2050 г. да спадне на 15%, съобщи Комисията. Те са изправени пред сложни предизвикателства, тъй като много от тях отпадат от училище и от числото на заетите лица или са заплашени от бедност и социално изключване.
Според проучванията, образованието, намирането на работа, социалното изключване и здравето са въпросите, които най-много тревожат младите хора днес.
Със стратегията за инвестиране в младежта и за мобилизиране на нейния потенциал се поставят няколко основни цели:
- създаване на повече възможности за младежта в областта на образованието и трудовата заетост
- подобряване на достъпа и пълноценното участие в обществото на всички млади хора
- насърчаване на взаимната солидарност между младежта и обществото.
Стратегията предлага по-гъвкав и опростен метод за координиране на дейността на държавите-членки в сферата на политиката за младежта при засилено обвързване с Лисабонската стратегия за по-голям растеж и повече работни места.
“Основното е да предоставим възможности на нашите младежи да се справят с многобройните предизвикателства, пред които се изправят в днешния глобализиран свят“, коментира новата стратегия на ЕС европейският комисар по въпросите на образованието, обучението, културата и младежта Ян Фигел.