СЕК: Преносимостта на номерата е фикция у нас

Преносимостта на фиксираните номера е още една фикция за българския телекомуникационен пазар. Алтернативните телекоми ще подпишат под натиск безполезна процедура, заявиха днес от Сдружението за електронни комуникации (СЕК).
Организацията настоява за прилагане на процедура за преносимост на фиксирани номера, отразяваща наложените в Европейския съюз практики и стандарти, които ще бъдат и стъпка в посока дългоочакваната либерализация на българския телекомуникационен пазар.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще изпълни, макар и със закъснение (поставеният от ЕС срок беше 01.01.2009 г.), изискването за налична процедура за преносимост на фиксирани номера в България, посочиха в писмо до медиите от СЕК.
Документът, предложен от държавния регулатор, съдържа обаче условия, които ще превърнат процедурата в поредната в списъка неефективна регулация в страната. Високите цени (25 лв. на номер) и дългият срок за пренасяне на номера (25 дни) поставят още една пречка пред отварянето за конкуренцията на телекомуникационния пазар у нас.
За сравнение, в някои страни от ЕС преносът на стационарен номер е безплатен, а средният срок за смяна на оператор в общността е около 7 дни (препоръката на ЕС е срокът да бъде 1 ден).
В процеса на разработване на процедура за преносимостта, КРС не изигра ролята на посредник, твърди СЕК. Така опитите на всички оператори, с изключение на БТК, да бъде приложена схема от отстъпки при прехвърляне на групови номера, не намериха своето място в процедурата, посочиха от сдружението.
Алтернативните оператори още в началото на март т.г. предприеха съдебни действия за обжалване на предложените от БТК и приети от КРС високи цени за прехвърляне на фиксиран номер.
Докато се чака решението на съда обаче и конкуренцията на пазара за фиксирана телефония продължава да чака. Фактът, че БТК все още има 97% пазарен дял в стационарната телефония, е недвусмислен”, заявиха в официално писмо от СЕК.
Сдружението настоява КРС да предприеме спешни мерки за промяна на процедурата. В противен случай, големият губещ от настоящите условия на процедурата, която под натиска на Комисията най-вероятно ще бъде подписана от всички оператори на 14 май, за пореден път ще бъдат българските потребители, посочиха от СЕК.
Според думите на еврокомисаря по въпросите на информационното общество Вивиан Рединг, от новата неефективна и неотговаряща на изискванията на ЕС регулация ще пострада и България.

Коментар