Ericsson и шведският филиал на международната природозащитна организация WWF обявиха партньорство, което ще насърчава интелигентното приложение на телекомуникационни решения във всички индустрии с цел намаляване на световните въглеродни емисии.
За целта, двете компании ще работят заедно като предложат щадящи климата телекомуникационни решения и представят концпецията за опазване на климата пред ИКТ фирмите.
Партньорството ще се фокусира върху три ключови области:
-
методология за изчисляване понижението на стойностите на CO2 вследствие на ограничените емисии;
-
внедряване на нисковъглеродни телекомуникационни решения в стратегиите на градовете за опазване на климата;
-
подкрепа на партньорства, които насърчават прехода към нисковъглеродна икономика.
"Обществто е изправено пред огромното предизвикателство да намали драстично емисиите на въглероден диоксид до 2050 г., а в същото време световната икономика ще нарастне три пъти. Ericsson насърчава използването на телекомуниациите за ограничаване на въглеродните емисии. Бихме искали ИКТ секторът да бъде включен в дневния ред на глобалните преговори за климата, които ще се проведат в Копенхаген по-късно тази годината”, каза Илейн Вайдман, вицепрезидент и директор на отдел „Грижа за околната среда и корпоративна отговорност” в Ericsson.
ИКТ индустрията е отговорна за близо 2% от глобалните CO2 емисии, но Ericsson и WWF Швеция считат, че тя има потенциал да помогне за намаляване на повече от 15% от останалите 98% емисии, отделяни от другите индустрии и потребители.
Партньорството между двете компании цели да окуражи сектори като транспорт, строителство и енергетика да оползотворяват по-добре ИКТ инфраструктурата и съответно да намалят общите въглеродни емисии.
Интелигентната употреба на широколентови услуги може да намали въглеродните емисии от 10 до 100 пъти, т. е. ползването на дадена телеком услуга, която излъчва 1 кг CO2, може да спести 10-100 кг CO2, са изчисли Ericsson и WWF Швеция.
Фиксираната и мобилната широколентовa свързаност може да изиграе водеща роля за подобряване на базисните услуги и за ускоряване на прехода от физическа към виртуална инфраструктура, като същевременно намали CO2 емисиите. Това ще стане както чрез заменяне на продуктите с услуги, така и чрез подпомагане на обществото да използва ресурсите по-ефективно.
Изследване, проведено от Ericsson, показва, че въвеждането на телемедицински приложения може да намали пътуването до болничните заведения с цел консултации с до 50%. Решението на компанията Smart Grid (Интелигентна мрежа) помага на комуналните служби и домакинствата да регулират по-добре използването на енергия, а решението Connected Home (Свързан дом) дава възможност за контрол и автоматизиране на енергийната консумация, осветлението и наблюдението.