Кризата в ИТ сектора накара голяма част от компаниите да преосмислят бъдещите си планове за развитие и да оптимизират разходните си пера. Абдикирането на държавата от сериозно участие в обявяване на обществени поръчки и търгове още повече намали възможностите за по-бързо съживяване на индустрията.
Един от малкото останали източници на приходи са еврофондовете. Не малко български ИТ компании активно участват по различни проекти и програми, финансирани от ЕС.
Системният интегратор Банк тех сис, специализиран в областта на банковото оборудване и високотехнологични решения, спечели неотдавна проект по програма ФАР за внедряване на ERP система. Компанията обяви конкурс за изпълнител и избра италианския разработчик Microarea S.p.a., чрез неговия ексклузивен представител за България – фирма Microinvest.
В рамките на три месеца в Банк тех сис е внедрена ERP системата Mago.Net. "Това доведе до подобряване отчетността на материалните запаси, значително оптимизиране на времето за изпълнение на поръчките, подобряване на прогнозирането и анализа на пазарните възможности", сподели Ивайло Мирчев, маркетинг мениджър на Microinvest.
С какво може да бъде полезно подобно софтуерно решение за бизнеса на средна ИТ компания? Първият и най-важен елемент е то да дава адекватно решение на всички поставени проблеми в стратегията за развитие. Второ – да се даде точен отговор на въпроса "Разполага ли моята фирма с персонал, адекватен на изискванията, поставени от една ERP система за реорганизация?".
Едва следващият етап включва проектирането на целия процес. "В този момент са и най-често допусканите грешки – липса на ясна идея какъв краен резултат желаем, пропуски при определянето на приоритетите, неправилно разпределение на информационните потоци и в крайна сметка – неясен план за внедряване", поясни Ивайло Мирчев.
Изключително важен етап при избора на система за управление на бизнеса е подходът на консултантите на компанията-внедрител. Съществуват две крайности, които в повечето случаи не носят ползи за бизнес структурата: в първия случай компанията внедрител, за да улесни процеса, осъществява цялостен реинженеринг на отделните процеси. А в другия, демонстрирайки гъвкавостта на своята система, я нагажда максимално към подхода на работа на своя клиент.
Практиката показва, че в масовите случаи и двата варианта не водят до желания краен резултат, посочи Мирчев.
Според инж. Юлиан Димитров, управителя на Банк тех сис, навременното внедряване на система за управление на бизнеса е омекотило в голяма степен негативното влияние на стагнацията в ИТ сектора. Нещо повече – наличието на подобен оптимизиращ фактор ще даде предимство на компанията, когато икономическата обстановка се нормализира.
Анализите на Microarea S.p.a. показват, че компаниите, които използват ERP решение, са по-устойчиви в непредвидима икономическа среда. "Възможността за оптимално използване на ресурсите и цялостна оптимизация на вътрешно-фирмените процеси, реализирана с минимални средства и сериозно европейско финансиране, звучи разумно, на фона на обхваналата ни икономическа криза", заключи Ивайло Мирчев.