Средно по 13 хиляди души месечно се възползват от преносимостта на номерата в северната ни съседка Румъния, по данни на местния телекомуникационен регулатор AMCOM. Общо 157 041 души са сменили оператора си за първата година от функционирането на услугата.
За сравнение, у нас общо 43 хиляди души се възползваха от преносимостта на номерата за първата една година, откакто услугата е достъпна за гражданите. Данните са на регулатора КРС.
67% от румънските мобилни потребители, което прави 105 745 души, са абонати на мобилни услуги. 51 291 пък са потребители на фиксиран телефон.
У нас делът на пренесените фиксирани номера е значително по-малък. От старта на преносимостта при фиксираните номера у нас пренесени са 1300 фиксирани номера, по данни на КРС.
Пет мобилни оператора в Румъния са натрупали нови потребители благодарение на опцията гражданите да сменят оператора си, запазвайки номера си. Това са: Cosmote – 38 024, Vodafone – 37 653, Orange – 28 154, RCS&RDS – 1 379 и Telemobil – 535.
От данните на ANCOM се вижда, че потребителите на абонаментен план пренасят номерата си значително повече в сравнение с абонатите, ползващи предплатени карти. От всички "мигрирали" към нов оператор 75% са били на абонаментен план и едва 25% са били клиенти на предплатени карти.
Защо винаги се прави сравнение между бройя на потребителите. На никой ли не му хрумва, че Румъния е с население 22мил. ние сме 7. 43хил. си е почти 3 пъти по малко, сиреч – атрактивността на услугата е почти еднаква и при нас и при комшиите. Ако искате следващия път може да сравните потребителите сменили оператора в Албания, с тези в Китай!