За да се съсредоточим върху няколко технолгии, те трябва да са такива, които ще се окажат важни за над половината от клиентите ни, добави Кайт. Това може да са съществуващи технологии, които бързо се развиват, или новозараждащи се – при всички положения обаче те обещават да окажат влияние върху големите предприятия по света.
Ето кои, според Gartner, ще са най-влиятелните технологии на 2010 година:
1) Облачен компютинг: той превзема живота ни все повече и днес всеки от нас ползва някакъв компютърен ресурс под формата на услуга – дори и да не плаща за него. Този нов подход в ползването на компютърните ресурси позволява облачните услуги да се използват по най-различни начини за създаването на нови приложения или решения. “Това е номер 1 стратегическа технология” – казва Кайт и посочва, че днес ако човек има добра дея за разработване на софтуерно приложение, инвеститорите първо ще го попитат дали става дума за традиционно инсталационно решение или за софуер като усуга – и ако не е SaaS, те надали ще имат интерес към него.
Няколко важни характеристики правят “облака” извънредно интересен и привлекателен. “Облакът е базиран на услуги. Той е скалируем и еластичен. Той е споделен. Цената му се измерва според потреблението”, обяснява още Анди Кайт.
През 2010 г. интересно тук, според Gartner, ще е развитието в баланса между публичния “облак”, “частните облаци” и хибридните системи. Видно е, че “един размер не пасва на всички” и всеки от подходите има своите плюсове и минуси, коментира Кайт. Ако организацията заложи на изцяло частн облак, тя ще загуби от икономиите от мащаба, характерни за публичния облак; ако предпочете публичния, навярно ще трябва да направи компромис със сигурността си.
2) Усъвършенствани анализи: системите за анализ на база големи обеми информация ще претърпят промени. Оптимизацията и симулацията чрез използването на аналитични инструменти и модели ще помага за увеличаването на ефективността от бизнес-решенията чрез изследване на алтернативни подходи и сценарии. Използването на ERP, CRM системи в комбинация с фиксирани правила и политики за вземане на по-информирани решения не е нещо ново за бизнеса. Новата стъпка е в предлагането на симулации, прогнозиране, оптимизиране и други напредничави форми на анализ.
4) ИТ за зелен бизнес: досега говорехме за това как ИТ решенията да бъдат по-щадящи за околната среда, но днес ние търсим начин да използваме технологиите така, че чрез тях да опазваме околната среда. Например да използваме видеоконференции, за да намалим пътуванията, да ползваме софтуер за да оптимизираме транспортирането на стоки, да ползваме електронен документооборт вместо хартиен. Все повече става модно да се работи от разстояние. Освен това ИТ могат да предоставят средствата за анализ, чрез които предприятията от други индустрии допълнително да намалят вредните влияния – например анализ на транспортните разходи, разхода на гориво и отделянето на въглероден двуокис и др.
5) Преоформяне на центровете за данни: проектирането на центровете за данни става изкуство. Енергийната ефективност е основният акцент. Анализаторите са установили, че за 1 сървър в центъра за данни, за период от 4 години, се изразходват повече средства за ток, отколкото за оборудване на самата машина. Сега това трябва да се промени и най-ценното през 2010 г. ще е умението да се проектират енергийно ективни центрове за данни. Друг ключов акцент е усъвършенстването на управлението. Големи центрове за данни с хиляди сървъри вече се управляват не от десетки администратори, а от един или двама ИТ специалисти.
9) Виртуализация: тя вече е превзела центровете за данни, но скоро ще започне да се използва масово и на работните станции. Тук “модната” тенденция ще е “миграцията на живо” – преместването на една работеща виртуална машина докато нейните операционна система и приложен софтуер продължават да изпълняват своите задачи така, сякаш си стоят на оригиналния физически сървър. Именно това ново развитие е причината виртуализацията да остане в списъка на 10-те топ технологии, макар че беше в него и през 2009 г.
10) Мобилни приложения: те превземат живота ни безпощадно. Все повече компактните мобилни устройства изместват компютъра и дори ноутбука. Това оказва влияние не само върху хардуерния бизнес, но и върху приложенията и комуникациите.