Европейската комисия представи важно научно постижение, което би подпомогнало икономистите да отговорят на редица въпроси за бъдещото развитие на икономиката чрез използването на софтуер за икономическо моделиране.
Софтуерът, който е резултат от успешно завършен днес научноизследователски проект на стойност 2,1 млн. евро, прилага технологията за моделиране, използвана и за компютърно генерирани изображения (CGI) във филми. Той предсказва взаимодействието между големи “популации” от различни икономически участници като домакинства и дружества, банки и кредитополучатели или работодатели и търсещи работа, които търгуват и се конкурират помежду си. Чрез придаване на всеки симулиран участник на индивидуално и реалистично поведение и взаимодействия, които показват как ще се развиват пазарите, това широкомащабно моделиране позволява по-добре да се установи действието на нови политики за справяне с бъдещи предизвикателства за обществото.
“Това първокласно европейско научно постижение може да ни помогне да осъществим прехода от икономиката на писалката и хартията към икономиката на суперкомпютрите, – коментира Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на информационното общество и медиите. – Резултатите от този научноизследователски проект ще допълнят традиционните икономически статистики и презумпции относно начина на реагиране на икономическите участници, като позволят по-добра оценка на последиците от политиката за хората, още докато тя е на етап на разработване. Очаквам работещите в правителствени органи изследователи и националните научноизследователски институти да действат бързо, за да предоставят възможно най-скоро този инструмент на разположение на лицата, вземащи решения.“
При тази технология за моделиране, разработена в рамките на научноизследователски проект с финансиране от ЕС, се използват експерименти чрез компютърна техника за разкриване на отношенията между големи популации от различни икономически участници на множество взаимосвързани пазари. За пръв път тази технология се прилага в такъв голям мащаб с използването на високопроизводителна компютърна техника.
Всяко симулирано домакинство ще взема различни решения в отговор на различни парични, фискални или подкрепящи нововъведенията политики, включително например дали да се продължи със същата работа или да се търси нова, или каква част от заплатата да се спестява, харчи или инвестира.
По подобен начин всеки друг симулиран обект – банка или предприятие – ще взема свои решения. Това означава, че въздействието на една политика върху един пазар в определен момент вече не се оценява изолирано от други фактори.
Новият софтуер показва как банките реагират по различни начини, като вземат предвид широка гама от фактори — например какви резерви трябва да поддържат в сравнение с инвестициите, какви са моделите на поведение на техните клиенти по отношение на потреблението/инвестирането и спестяването, както и психологически фактори като доверие в пазара.
След това той може да уведоми по-добре лицата, вземащи политически решения и желаещи да знаят как фискалните и паричните реформи ще повлияят на банките и потребителите, за мащаба на въздействието на финансовата криза върху реалната икономика. Софтуерът може да симулира същия сценарий при по-възрастно население, за да се подпомогне планирането с оглед на застаряването на европейското население, или при ограничени енергийни доставки.
Софтуерът е предназначен да функционира на суперкомпютри, което позволява моделиране в голям мащаб, но е достъпен чрез който и да е свързан настолен персонален компютър и може да се използва от икономисти и определящи политиката лица без познания по компютърно програмиране. Чрез обвързването на стотици хиляди малки симулирани действия и реакции навсякъде в икономиката софтуерът може да даде на определящите политиката лица по-добра и по-цялостна представа за въздействието на тяхната политика върху живота и работата на хората.
Тригодишният проект е осъществен от икономисти и учени по електронна обработка на данни от осем университета в Италия, Франция, Германия, Турция и Обединеното кралство. Проектът за софтуер за икономическо моделиране, наречен EURACE, се основава на симулационната технология FLAME (Flexible Large-scale Agent Modelling Environment — „Среда за гъвкаво широкомащабно моделиране на участници“).
Проектът е съфинансиран от 2006 г. с 2,1 млн. евро по Шеста рамкова програма. Той представлява част от инициативата на Комисията за стимулиране на високорисковите изследвания в областта на бъдещи и нововъзникващи информационни технологии.