Най-популярните езици за програмиране, като Python, Java и C, изглежда не носят най-големи пари на програмистите. Разработчиците с огромни заплати пишат на малко познат език.
Оказва се, че езикът за програмиране Zig може да осигури на разработчиците много повече приходи, отколкото Python и Java. Програмистите, които пишат на него, се считат за най-високоплатените в света.
Програмен език за елитите
Потребителите на Stack Overflow, най-популярния уеб ресурс за разработчици на софтуер, определят Zig като най-добре заплатения език за програмиране. Повечето разработчици обаче не пишат на него, както се вижда от рейтингите на популярността на езиците за програмиране, в които Zig дори не се споменава. Например, в класацията на Tiobe за юни 2024 г. Zig не е на нито една от 50-те позиции.
Въпреки това, програмистите на Zig могат лесно да печелят средно $103 хиляди на година. Сред участниците в проучването са разработчици от повече от 180 страни. Общият брой на анкетираните надхвърля 89,1 хиляди.
Официалният уебсайт на Zig го нарича „език за програмиране с общо предназначение и инструмент за създаване на надежден, оптимален и многократно използваем софтуер”.
Нов и непознат език
Zig е един от най-новите езици за програмиране, който освен това все още не е напуснал бета статус. Първото му появяване е от февруари 2016 г., тоест вече е на почти осем години и половина, а последната му версия е с индекс 0.13.0 от 6 юни 2024 г. Езикът се актуализира изключително бавно – например, версия 0.11.0 беше пусната през август 2023 г.
Все още Zig не може да се похвали с широка общност. Според проучване на Stack Overflow, към края на юни 2024 г. по-малко от 1% от програмистите пишат на този език – около 0,83%. Но това се отразява на размера на заплатите им – колкото по-малко са тези разработчици, толкова по-малко са конкурентите им и толкова по-ценни са те в очите на работодателите.
Очевидни предимства
Много програмисти намират Zig за доста лесен за научаване език. Това обикновено се казва за Python, който стана най-популярният език за начинаещи програмисти и не дава тази титла на никой друг.
Разработчиците също се фокусират върху лесната четимост на Zig кода. С други думи, първия път, когато видите кода на чужда програма, написана на Zig, можете бързо да разберете как работи.
Важна характеристика на Zig е директното използване на заглавни файлове, написани на C. И като цяло, Zig е съвместим с кодови бази на C. Освен това разработчиците могат да компилират код на C и C++ с помощта на компилатора Zig. Поддръжка на C# не се споменава.
Създателите на езика отбелязват, че Zig позволява да изпълните един или друг код директно по време на компилация. Нарича се Comptime.
Zig общността, въпреки че съществува такава, се счита за децентрализирана, както е посочено на официалния портал, посветен на този език.
Парите не са основното
Съдейки по резултатите от проучването на Stack Overflow, малко известните езици за програмиране сега носят на разработчиците повече пари от Python, Java и цялото семейство C.
Средната годишна заплата на програмистите на езиците Dart и SAS в края на 2023 г. се е увеличила с 20%. И двата езика, между другото, са включени в класацията на Tiobe за юни 2024 г. – в нея те заемат съответно 23-то и 22-ро място.
В същото време, наричайки Zig най-добре платеният език за програмиране, участниците в Stack Overflow заявяват любовта си към напълно различен език. Техният фаворит през 2023 г. е Rust, въпреки че още тогава споменаха и Zig.
Но нито Zig, нито Rust, нито дори Python са най-популярните езици сред професионалните програмисти. JavaScript е на първо място от 10 години, HTML и CSS са на второ място, а Python е на трето. Python обаче е уверен лидер в рейтинга на популярност сред начинаещите програмисти.
Zig, от своя страна, се нарежда на 41-во място сред всички респонденти, на 40-то сред професионалистите от високо ниво, на 36-то сред любителите и на 37-мо сред начинаещите програмисти.
100к заплата далеч не е топ, това е леко над средното за всеки един популярен език. Топ заплатите са към 200к и нагоре.
И като цяло езикът има много малко общо със заплатата. Разликата в заплатата между колеги, седящи един до друг, пишещи на един език, по един проект, може да се различава в много пъти.
Няма какво да те съмнява, точно така си е. Хеле пък фриленсър на абап с клиентска база, не могат да го минат нито зигове, нито загове.
Този език zig дори не е представен в сайта “99 Bottles of Beer”.
Това е долна Zig пропаганда!
Не технологиите са основното за заплата, а стажа. Съмнява ме човек с 10+ г опит на каквото измислите abap или cobol да взима по-малко от младши на zig, който се опитва да замести C. Дали и кога може да стане не се знае. Във всеки случай не и докато авторът, който е и политически активен геймър събира пари от patrеon и подобни сайтове.