Фотоволтаичните мощности нарастват бързо по целия свят

Светът ще се сдобие с 29% повече фотоволтаичен капацитет през 2024 г. спрямо предходната година (снимка: CC0 Public Domain)

Очаква се тази година в света да бъдат добавени 593 GW фотовотаични мощности  – с близо една трета повече, отколкото през 2023 г. Само до края на юли вече са внедрени 292 GW нови соларни системи.

Новите фотовотлаични системи през настоящата година ще са с 29% повече спрямо миналогодишните инсталации, сочи нов доклад на енергийния мозъчен тръст Ember от Обединеното кралство.

Анализът, който базира оценките си на месечни данни за слънчевия капацитет от 15 държави и данни за китайския износ към останалите нации, сочи, че това ще надмине повечето прогнози на индустрията. Приблизително 292 GW слънчеви мощности вече са били инсталирани в целия свят до края на юли 2024 г.

Китай продължава да доминира растежа на слънчевата енергия през 2024 г., като инсталациите от януари до юни надминават общите слънчеви инсталации в страната за 2022 г. и отбелязват 28% увеличение спрямо същия период на 2023 г. Ако това темпо продължи, Ember прогнозира, че Китай ще достигне 334 GW нов капацитет тази година. Това представлява 56% от новодобавения PV капацитет. През 2023 г. на Китай се падаха 57% от новите глобални инсталации.

Очаква се Китай, Съединените щати, Индия, Германия и Бразилия да заемат три четвърти от целия нов слънчев капацитет през 2024 г. До май Индия вече е инсталирала повече слънчеви панели, отколкото през цялата 2023 г. На американския пазар новият слънчев капацитет от януари до юни 2024 г. е с 55% по-голям в сравнение със същия период на 2023 г.

Ember прогнозира, че Аржентина, Австралия, Италия, Полша, Португалия, Южна Африка, Южна Корея, Тайван, Турция и Обединеното кралство заедно ще формират около 5% от глобалните слънчеви инсталации през 2024 г. Сред тези страни само Австралия, Тайван, Полша и Южна Африка инсталират слънчева енергия с по-бавни темпове в сравнение с миналата година.

Ember извлича останалите 20% от анализа си от цифрите за китайския износ на системи за добив на слънчева енергия. Пакистан и Саудитска Арабия са водещи по този показател, всяка от които има среден месечен внос на слънчеви панели над 1 GW през годината.

„Ако тези панели бъдат инсталирани, това може да позиционира двете страни стабилно в компанията на установени, големи слънчеви пазари като Германия, Бразилия и Индия“, се казва в доклада.

Страните, които се радват бърз растеж на соларните инсталации, „трябва да се уверят, че планират енергийни системи с високи нива на слънчев капацитет“, казва Ember. В доклада се посочва, че сегашният производствен капацитет вече е двойно по-голям от този, който се използва.

„Ограничението за бъдещия пазарен растеж е малко вероятно да дойде от цените на соларните панели. Ключът ще бъде в това да се гарантира, че държавите разполагат с достатъчен мрежов капацитет за пренос на енергия до мястото, където е необходимо, както и да се развие капацитет за съхранение чрез батерии, за да допълни добива на слънчевата енергия извън най-слънчевите часове“, отбелязва Ембър.

„Ако се предприемат подобни действия, слънчевата енергия може лесно да продължи да надминава очакванията през останалата част от десетилетието“, заключава докладът на британската компания.

Коментари по темата: „Фотоволтаичните мощности нарастват бързо по целия свят”

добавете коментар...

  1. о

    Закономерно – най-евтината енергия.

Коментар