71% от фирмите у нас са иновативни

Делът на иновативните фирми в българския бизнес за 2009 година е 71%, сочи най-новият доклад “Иновации 2010” на Фондация “Приложни изследвания и комуникации”. Нарастването е шокиращо: година по-рано делът на иновативните фирми бе 43%, отчитат от ФПИК.

Два са факторите, с които се обяснява такъв рязък скок, оментираха анализаторите от ФПИК. Първата причина е икономическата криза, която притисна фирмите и ги накара да търсят начин да диференцират продуктите си. Вторият фактор е разгръщането на родния бизнес към европейските пазари.

Интересен феномен е, че в областта на ИКТ инвестициите в иновации са 2 до 10 пъти повече от тези, които реално се отчитат. Фирмите нямат интерес да обявяват иновациите си, заключават анализаторите.

Югозападният икономически район е най-силно развит откъм иновации и инвестиции в тях, призна министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. И другаде обаче има огромен потенциал за иновации, например в биотехнологиите, производството.

Европа променя приоритетите си и финансирането, което дава, скоро ще бъде организирано по съвсем друг начин – в новите програми от 2014 г. нататък, посочи министърът. Приоритет ще са енергинйната ефективност и иновациите, добави той.

Препоръките на авторите на доклада “Иновации 2010” са насочени най-вече към това държавниците да започнат да вкарват иновациите в плановете за икономическо развитие на страната. Това касае налагането на иновативни политики, които трябва да наложат във всеки нов голям инвестиционен проект да има иновация. Ангажираност и кординация са други два фактора, които се очакват от държавниците.

Коментар