Облекчената среда е критична за иновациите


Кое е първо – иновацията, икономическият растеж или конкурентоспособността? Този въпрос е като темата за яйцето и кокошката – те са неразривно свързани. Нашата роля е да създадем добра среда тези три фактора да се завихрят в спирала на развитието. Това е основната задача, по която правителството работи и трябва да работи”, заяви Мартин Димитров, председател на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм по време на Шестия национален иновационен форум.

Едно от най-добрите постижения на кабинета за създаване на добра бизнес-среда е облекчаването на режима за регистриране на ООД. Според най-новия закон, това става срещу капитал от 2 лева.

"Ако човек има добра иновативна идея, за него трябва да е лесно да регистрира фирма и да материализира идеята си – да я превърне в продукт", посочи Димитров. "Ако стартирането на бизнес е тежко и протяжно, а също и скъпо, не можем да очакваме хората с добри идеи да ги превърнат в реалност".

Облекчаването на режимите за получаване на лицензи е друг важен фактор, по който се работи. В други страни съкращаването на времето за добиване на съответното разрешително е доказало положителния си ефект, посочи Димитров. Все още има какво да се направи у нас в това отношение. Ако сроковете са дълги, скъпи и налагат корупционен натиск, не можем да очакваме иновации, обобщи парламентаристът. "Ако караме бизнеса да влага усиилията си да се бори с бюрокация, няма да му останат сили за иновации".

Процедурите за фалит също трябва да бъдат променени и облекчени, смята Димитров. Влизането в бизнеса трябва да е лесно, излизането – също. Това разбира се трябва да бъде премислено, за да се намали потенцианият риск, но "рискът сам по себе си не е оправдание да не променим процедурите", категоричен е Димитров.

Коментар