Властите на четвъртата по население страна в света, Индонезия, забраниха продажбите на новия iPhone 16. Причината е неизпълнение на инвестиционни обещания от страна на Apple.
Apple загуби възможността да продава смартфони iPhone 16 в Индонезия, съобщи Блумбърг. Властите изтъкват като причина несъответствието между обещаните и действителните размери на инвестициите на Apple в икономиката на страната.
Премиерата на новия флагмански смартфон iPhone 16 се състоя в началото на септември 2024 г. Забраната за продажби на модела в Индонезия е официална – съответното изявление беше публикувано от Министерството на индустрията.
Това може да бъде сериозен удар за Apple, тъй като Индонезия е четвъртата по население страна в света след Индия, САЩ и Китай. По данни от началото на 2024 г., в нея живеят около 290 милиона души.
Какво не направи Apple
Apple е трябвало да инвестира около 108 милиона долара в индонезийската икономика, но досега компанията е вложила само 95 млн. долара. Освен това не е изпълнила изискването за локализиране на стандартния софтуер на своите iPhone – поне 40% от помощните програми на Apple трябва да имат поддръжка за индонезийски език, но това условие все още не е спазено.
Трудно е да се предвиди колко пари ще загуби Apple, поради забраната, или колко дълго ще продължи тя. В Индонезия има повече от 350 милиона активни мобилни устройства. С други думи, това са приблизително 1,2 смартфона на всеки гражданин на страната.
Списъкът с нещата, които Apple все още не е направила в Индонезия, е по-широк от икономическите инвестиции и локализирането на приложения. Компанията планираше да построи завод в страната, за да произвежда локално своите устройства, но вместо това организира четири академии за обучение на разработчици на софтуер.
Конкурентите са по-гъвкави
През април тази година Тим Кук, настоящият главен изпълнителен директор на Apple, лично говори за потенциалните планове на компанията да изгради завод за сглобяване на устройства. Засега това не се е случило.
И докато Apple говори за планове да отвори собствена фабрика в Индонезия, основните му конкуренти вече го направиха. В момента индонезийските работници сглобяват смартфони за китайската Xiaomi и корейската Samsung.
Двете компании се съобразиха с правилата на Индонезия за участие на чуждестранни фирми в развитието на икономиката на страната, в сила от 2017 г. Правилата включват също закупуване на материали от местни доставчици и наемане на местни жители.
Дълга традиция
Като цяло всичко това е съвсем в духа на традицията в Индонезия. Страната има дълга история на търговски ограничения, за да принуди чуждестранните компании да произвеждат повече стоки там. Подобни ограничения обаче имат различна степен на успех.
През 2024 г. правителството затегна правилата за внос на доста широка гама от стоки, но това имаше някои негативни последици за икономиката на страната и нейните жители. По-специално възникна остър недостиг на лаптопи и автомобилни гуми.
Но мярката има и положителни страни. Дългогодишната забрана за износ на различни материали, включително никел, доведе до бързото развитие на местното производство на батерии.
iPhone 16 все пак проникна в страната
Въпреки забраната за продажби на iPhone 16, около 9000 от новите смартфони са били внесени в Индонезия, твърди Министерството на индустрията на страната и подчертава, че тези устройства са разрешени изключително за лична употреба и не могат да бъдат търгувани.
iPhone 16 е внесен в страната, наред с други продукти, от членове на екипажа на авиокомпании и техните клиенти – пътниците. Някои от смартфоните са изпратени по пощата от други страни.
Така се прави. Не като тук – да плащаме на чужди компании да отворят клон тук – и пак нищо