Процесорите Intel Core от 15-то поколение, известни като Arrow Lake, не оправдават очакванията за производителност. Оказа се, че това не е грешка в проектирането на чипа. Напротив, Intel умишлено е намалил производителността на чиповете, за да консумират по-малко енергия и да не прегряват. В някои тестове Arrow Lake е само малко по-напред от неговия предшественик Raptor Lake.
На конференцията си в Южна Корея Intel официално призна, че умишлено забавя процесорите Arrow Lake, съобщи порталът Quasarzone. Според представители на компанията, при разработване на новите чипове Intel е имала само една цел – Arrow Lake да отговаря на съвременните стандарти за енергийна ефективност Energy Star.
С други думи, процесорите Core от 15-то поколение, представени през есента на 2024 г., са умишлено ограничени в производителността, така че да консумират по-малко електроенергия. Това доведе и до понижаване на температурата им по време на работа, на което Intel наблегна специално.
Компанията заяви, че благодарение на по-ниската температура на работа, процесорите Arrow Lake не се нуждаят от инсталиране на огромни системи за охлаждане с вода или въздух – съвсем обикновени охладители могат да се справят с разсейването на топлината, отделяна от чиповете.
„Орязване” на процесора
Още през лятото на 2024 г. се появиха информации, че Arrow Lake може да се окаже много „по-горещ” от своите предшественици, дори без овърклок. Очевидно Intel е решила да се справи с този проблем, лишавайки процесора от част от неговите възможности.
Първите процесори от семейството Arrow Lake вече са в продажба и в интернет излязоха ревюта и резултати от тестове за производителност. Оказва се, че чиповете Arrow Lake са малко по-напред от процесорите Raptor Lake – Core от 13-то поколение, които бяха пуснати в самото начало на 2023 г. Освен това Arrow Lake има малко по-висока производителност от процесорите AMD Ryzen с индекс X3D.
Но около тези процесори има и други интересни новини. Тайванската компания MSI, световноизвестен производител на дънни платки, видео карти и лаптопи, установи, че всички сегашни Arrow Lakes чипове имат около 100 контакта, които изобщо не се използват при нормална работа на процесора. Те, според MSI, са предназначени единствено за диагностични цели и отстраняване на грешки и дори не влизат в контакт със сокета LGA 1851.
Несъвършената x86 архитектура
Защо Intel не успя да се справи със задачите за повишаване на енергийната ефективност и намаляване на температурата на процесорите Arrow Lake, без да компрометира тяхната производителност? Компанията не дава отговор на този въпрос.
Intel, без изключение, разработва всички свои процесори на базата на архитектура x86 – те винаги имат по-ниска енергийна ефективност и по-висока температура от Arm процесорите. Освен това x86 чиповете започват да изостават и в производителността.
Intel ясно вижда и разбира несъвършенствата на x86, но не бърза да се откаже от тази архитектура. Вместо да премине към Arm или RISC-V, компанията реши да се обедини с Arm за съвместно разработване на чипове.
Към момента не е ясно колко стабилно работят чиповете Arrow Lake при натоварване. Но това е много важно, като се има предвид колко ненадеждни се оказаха топ процесорите на Intel от 13-то и 14-то поколение – Core i9-13900K и Core i9-14900K, известни като Raptor Lake. Те може да работят нестабилно както в настолни, така и в сървърни конфигурации, при това без „овърклок”.
Някои производители трябваше изкуствено да намалят производителността на тези процесори, за да работят по някакъв начин и да не се сриват. Така направи, например, тайванската компания Asus.