Правителствен план ще вдига Intel на крака

Пат Гелсингър се опита да изправи Intel, но до момента нито една от стратегиите му не проработи (снимка: Intel)

Intel има проблеми напоследък. Финансовите резултати не са добри, компанията изпадна от индекса Dow Jones, текат слухове за продажбата на част от бизнеса ѝ на конкурента Qualcomm. В опит да вдигне на крака процесорния гигант, правителството на САЩ разработва план за спасение.

Най-големият производител на x86 чипове претърпя нетна загуба от 16 милиарда долара за последното тримесечие, отстъпи пазарен дял и загуби потенциални печеливши партньори. Колосът в процесорите за РС и сървъри не постигна сериозен напредък в развитието си през последните шест години, но натрупа цял куп проблеми, които сега го дърпат към дъното.

Според Semafor, правителството е силно загрижено за финансовите резултати, които Intel публикува в своите доклади. В началото на 2023 г. компанията претърпя загуба от около $3 милиарда, което към този момент беше абсолютен рекорд в цялата ѝ история (фирмата е основана през 1968 г.). Intel затвори следващите тримесечия също с нетна загуба.

Американските власти обаче работят по спасителен план за Intel. Той се състои във финансова помощ, но досега не са взети конкретни решения. В момента планът се обсъжда между представители на Министерството на търговията и Конгреса на САЩ.

Проблеми с технологията и партньорите

Intel е един от двата големи производителя на процесори, базирани на x86 архитектура. Вторият е AMD и при него нещата вървят много по-добре – Ryzen се продава по-активно от Core, това са по-модерни чипове от гледна точка на технологичния процес.

Освен това, за разлика от Intel, AMD не се скара с TSMC (най-големия производител на чипове по договор) и не беше лишен от благоприятни тарифи за използване на услугите на тайванския гигант в производството на чипове.

Intel е автор на много патенти, а също така разполага с цяла мрежа от фабрики за производство на чипове, макар и по остарелия вече 10-нанометров технологичен процес. Intel усвоява и по-модерни топологии, но засега само „на хартия”.

Как ще помогне държавата

Новият план за спасяване на Intel ще бъде приложен отделно от Закона за чиповете, по силата на който компанията ще бъде подкрепена безвъзмездно с 8,5 милиарда долара субсидии и допълнителни 11 милиарда долара под формата на облекчени заеми.

Към момента Intel все още не е получила тези пари, което може да се тълкува и като наказание от американските власти за слабите продажби и големите загуби. За първите три тримесечия на 2024 г. загубите на Intel доближиха 19 милиарда долара, 16,6 милиарда от които компанията натрупа през третото тримесечие (юли- септември), вследствие на отписване на активи и преструктуриране.

Вариантът за подкрепа на Intel чрез изкупуване на голям дял от правителството, както пише Semafor, е отхвърлен. Причината за това решение отново са гигантските загуби на компанията. Инвестирането на средства на данъкоплатците в бизнес, който не е най-ликвидният, може да породи въпроси.

Потенциални купувачи

В същото време все още не е изключен вариантът за придобиване на част от активите на Intel от някоя публична компания. Например, бизнесът по разработване и производство на процесори, тоест основната дейност на Intel, може да попадне под контрола на потенциалния купувач.

Американската Qualcomm, разработчик на мобилни процесори, а отскоро и на чипове за лаптопи с Arm архитектура, се вглежда много внимателно в активите на Intel. Но Semafor не споменава тази компания като вероятен участник в сделката, а говори за AMD и Marvel.

Intel натрупа много солиден опит в продажбата на свои активи. През последните шест години компанията редовно сключваше подобни сделки – например, през лятото на 2019 г. прехвърли част от бизнеса си с клетъчни модеми на Apple, но по-късно призна, че това е голяма грешка.

Стратегиите на Гелсингър все още не работят

От 2021 г. Intel се оглавява от Патрик Гелсингър, чийто общ трудов стаж в компанията отдавна надхвърли 30 години. За по-малко от пет години, в които е главен изпълнителен директор, Гелсингър се опита да изправи Intel, но нито една от стратегиите му не проработи – дори идеята за производство на чипове по договор за  клиенти не функционира добре. Именно при Гелсингър компанията се срина до рекордна нетна загуба.

Коментари по темата: „Правителствен план ще вдига Intel на крака”

добавете коментар...

  1. Cinebench

    FPS Per $Dollar !!

  2. Biff Jizzos

    Free market, babyy

Коментар