Ако фотоволтаичните модули са цветни и могат да се съчетават с дизайна на сградите, това драстично ще повиши тяхното навлизане. Слънчеви модули, които цветово съответстват на фасадите и покривите, ще се радват на много по-добро възприемане сред обществеността, потвърди ново проучване.
Постигането на цветово съответствие на слънчевите модули с краските на покривите и фасадите на сградите, върху които са инсталирани, може допълнително да повиши доброто приемане на сградно-интегрираните фотоволтаици (BIPV), според нови данни на Института по психология при Университета във Фрайбург и Института за слънчеви енергийни технологии „Фраунхофер”.
За своя анализ учените са се обърнали към участниците в изследването с искане да оценят шест различни прототипа на фотоволтаични кристални силициеви модули, различни по цвят и повърхностна структура, монтирани върху различни сгради. Резултатите недусмислено говорят, че различните дизайни на модулите биват предпочитани в зависимост от облика на сградата.
„Модулите бяха подбрани така, че цветово да пасват на сградите, за да се постигне визуална интеграция, а в някои случаи бяха подбрани така, че да се превърнат в творческо допълнение към дадената сграда”, отбелязва изследователската група.
„От тези констатации може да се заключи, че при монтаж на фотоволтаици върху вече съществуващи сгради модулите трябва да бъдат интегрирани възможно най-ненатрапчиво, така че да се вписват в установената естетическа концепция на сградата – тогава те биват лесно приети от обществеността”, допълват изследователите.
Като втора част от проучването участниците били помолени да оценят как възприемат слънчевите инсталации върху 24 съществуващи сгради чрез онлайн проучване. Резултатът от анкетата сочи, че възприемането на сградно-интегрираните фотоволтаици в градските райони като цяло е много високо, но то се увеличава допълнително, ако PV модулът е естетически интегриран или „невидим”.
Резултатите също потвърждават, че в повечето случаи слънчевите модули върху архитектурно-исторически паметници – например църкви и катедрали – се възприемат по-трудно, отколкото тези върху модерните сгради. Точно в този случай дизайнът е особено важен: ако слънчевите модули са цветово подбрани така, че да станат „невидими”, тогава те биват възприети добре от обществеността.
Изследователите заключават, че за вече съществуващи сгради е по-разумно да се избират цветни слънчеви модули, които да се вписват хомогенно във външния вид на сградата. Това е по-добре, отколкото модулът да се вписва нарочно като архитектурен детайл. Учените добавят, че е важно да се предлага широка гама от „естетически различни” модули, които да съответстват на вузланата естетика на различни съществуващи сгради.
„Общите констатации от проучванията подчертават колко е важно усилията за развитието на фотоволтаичната технология да се фокусират не само върху подобряването на техническите аспекти на PV модулите, но и върху техните оптични свойства”, заключава изследователската статия.
„Социалното приемане на фотоволтаичните системи зависи от вида на сградата и визуалното впечатление, което остават фотоволтаиците”, добавя Анджела Джоу, водещ автор на изследването. „Тези два фактора имат много по-голяма тежест от личните предпочитания като лични ценности, политически нагласи или опасения за околната среда”, допълва тя.