Потребителите на персонални компютри с изкуствен интелект имат по-ниска производителност в сравнение с тези, които работят на традиционни компютри, сочат резултатите от проучване, поръчано от Intel.
Производителят на процесори, който очевидно е заинтересован от силните продажби на AI компютри, стигна до разочароващо заключение, след като анализира резултатите от проучване сред 6000 души в Германия, Франция и Обединеното кралство. Проучването установи, че хората губят средно по 15 часа на седмица за задачи, свързани с изкуствения интелект.
Някои ежедневни задачи, включително писане на имейли, преписване на бележки от срещи и работа с файлове, могат лесно да бъдат делегирани на AI – това може да спести на работниците до четири часа седмично, отбелязва Intel, цитирайки проучване, проведено от Anthropic. Но балансът като цяло не е в полза на новите AI технологии.
„Потребителите на AI прекарват много време в измисляне как най-добре да комуникират с AI инструментите, за да получат резултатите, които искат. Разработчиците на AI продукти трябва да поставят по-голям акцент върху обучението, за да демонстрират истинския потенциал на всекидневния AI”, се казва в проучването, на което се позовава The Register.
Разработчиците наистина все още не са убедили обществеността, че тези технологии могат да бъдат полезни: 86% от потребителите никога не са чували или използвали компютър с изкуствен интелект, според резултатите от проучването.
Неграмотността на средния потребител в тази област води до това, което изследователите наричат „погрешни схващания”:
- 44% от респондентите посочват, че AI PC е футуристична технология или трик;
- 53% смятат, че такива компютри са само за творчески или технически специалисти;
- 86% изразяват загриженост относно поверителността и сигурността на своите данни, когато работят с персонални компютри с AI;
- 17% посочват, че тези технологии са опасни и нерегулирани.
Същевременно, популяризирането на информацията за AI компютрите има благоприятен ефект върху хората: 32% от анкетираните, които не са запознати с персонални AI компютри, казват, че биха обмислили закупуването на компютър с такива функции, когато дойде време за надграждане.
Проучването казва съвсем различно нещо от твоя “превод”
Реално няма истински изкуствен интелект. Това което виждаме е вероятностно завършване на думи, фрази и изречения, които са писани много често от маса потребители едно и също.