Патова ситуация за начинаещите програмисти

Компаниите не наемат начинаещи програмисти, защото невронните мрежи могат да генерират код вместо тях (снимка: CC0 Public Domain)

Нови данни за заетостта в софтуерната индустрия разгорещяват дискусиите за влиянието на изкуствения интелект върху професията програмист. Според някои експерти, сега е най-лошият момент за започване на кариера в информационните технологии, в частност като разработчик на софтуер.

Броят на отворените свободни позиции за програмисти в САЩ е намалял с повече от един и половина пъти в последните пет години. Начинаещите разработчици с минимален или никакъв трудов опит страдат най-много от спада в търсенето. Компаниите ги искат все по-малко в редиците си, тъй като невронните мрежи отдавна могат да генерират код, често не по-лош от кода, написан от хората.

Параграф 22

Според статистика на американската ИТ асоциация CompTIA, на която се позовава публикация в Ню Йорк Таймс, през последните пет години има спад от 57% в свободните позиции за разработчици. Докладът прави сравнение с периода, когато пандемията от коронавирус обхвана света и спешно се търсеха програмисти, които да подготвят съществуващите услуги и софтуер за масовия преход на хората към дистанционна работа и начин на на живот.

Но анализаторите отдават спада в броя на свободните позиции за разработчици не толкова на факта, че пандемията вече е в миналото. Според авторите на изследването, за това е виновен най-вече изкуственият интелект. През последните три години и половина от пускането на Copilot, AI помощникът и подобни на него услуги постигнаха значителен напредък в развитието си.

Друг факт, на който обръщат внимание анализаторите на CompTIA, е бързият спад в броя на отворените свободни позиции, в които изискванията към кандидата не включват значителен трудов опит. Предложенията за работа за начинаещи специалисти, тоест за младши, са намалели с 67% през последните пет години. Ситуацията е патова: без опит няма работа, без работа няма опит…

Според публикацията на Ню Йорк Таймс, завършилите курсове за кодиране също намират все по-трудно работа. Като пример изданието посочва бууткампа Launch Academy в Бостън – процентът на завършилите обучението, които са получили работа, е паднал от внушителните 90% до незначителните 60%. Очевидно това вреди на репутацията на самия бууткамп, който е спрял работа за неопределено време.

Кариера под въпрос

Представители на компанията за рисков капитал Menlo Ventures смятат, че сегашното време е най-лошото в последните 25 години за започване на кариера в информационните технологии. Всички интервюирани експерти са единодушни, че вината за това е на изкуствения интелект.

Ако преди пет години, през 2020 г., завършилите бууткамп казват, че са успели да си намерят работа почти без затруднения след ИТ курсове (данни от CourseReport, брой респонденти – 3000), сега компаниите все повече предпочитат Copilot, ChatGPT и подобни услуги пред програмист на живо.

Замяната на програмистите с AI също удря по заплатите на разработчиците. Ако през 2020 г. средното увеличение на заплатите е било 56% на годишна база, сега вече не се говори за ръст.

Преди три години, през 2022 г., отделът за изкуствен интелект на Google, DeepMind, обяви, че е тествал своята невронна мрежа AlphaCode в състезание по кодиране. Според отзивите, AI по никакъв начин не отстъпва на „начинаещ програмист с няколко месеца до една година обучение”.

Лош помощник и лош учител

Порталът StackOverflow, най-популярният в света уеб ресурс за програмисти, където те общуват, помагат си и подобряват нивото си, проведе по-рано тази година проучване сред своите потребители, като ги попита дали използват AI инструменти за писане на код.

Според резултатите от проучването, 60% от анкетираните прибягват до помощта на виртуални асистенти (общо 65 хиляди разработчици). Но прекомерният ентусиазъм към този вид AI помощници води до спад в нивото и качеството на собствените знания на програмиста.

Невронните мрежи, обучени да генерират програмен код, все още не са в състояние да заменят на 100% живия програмист. Да, в някои случаи те знаят повече от него, но им липсват редица качества, присъщи на хората.

Ню Йорк Таймс дава за пример способността на програмист, дори и начинаещ, да разбере точно какви проблеми трябва да реши кодът. Това, наред с други неща, ще помогне за по-нататъшното отстраняване на грешки и оптимизиране на кода.

Що се отнася до кода, генериран от изкуствения интелект, той често е далеч от идеалния и може да съдържа грешки, вградени в него толкова дълбоко, че коригирането им да отнеме повече време, отколкото писането на кода от нулата.

С този проблем най-често се сблъскват начинаещите програмисти. Докато старшите разработчици и лидерите, поради дългогодишния си опит, могат бързо да идентифицират грешка в генерирания код и своевременно да я отстранят, за младшите е много по-трудно. И поради факта, че AI често прави грешки в кода, той става не само лош помощник, но и лош учител.

Коментари по темата: „Патова ситуация за начинаещите програмисти”

добавете коментар...

  1. ббб

    Кавал свири под юрган

  2. Anonymous

    Програмист – 100000, акъл – 0, а? Ти да не излезе синиър от университета и не те учиха,че няма нужда от начинаещи? Никакъв тийм лийд не си с мислене като “губех си времето”… И за джуниър не ставаш с това мислене!

  3. до Дядо

    Интересна теория, но не я споделям. Toк може да няма, но за кратко, което по принцип не променя нещата. Виж, ако стане световен катаклизъм е друго, обаче тогава ще е толкова друго, че няма как да знаем какво ни чака. А иначе: дооктор – ами че ИИ вече прави по-точна диагноза от хората. Това съчетано с липсата на кадри направо си плаче за масово навлизане на ИИ. Вече никой не иска да учи като луд и да специализира общо 10 години + после още цял живот. Готвач – скоро ще забравим за храна приготвяна от живи хора – вендинг машината ти изплюва стандартен пакет и това ти е обяда (безвкусен, стандартизиран и приготвен на поточна линия от роботи). За съжаление (или не) светът се променя и никога няма да е същия.

  4. Бут Он

    Бегай ,бе. Я съм много важна личност в моя си живот. ИИ като ми прекопа доматите,ще стане важна личност. Инак си е нещо като пари в компютърна игра. Ем го има ,Ем го нема.

  5. Anonymous

    “Тоест ковач и коминочистач”

    Не (а защо не?)
    Т.е. доктор, архитект, адвокат, инженер, шивач, готвач и т.н…

  6. ИИ потребител

    Тоест ковач и коминочистач

  7. Дядо

    За младите, които се чудят каква професия да изберат.
    Измислил съм лесен начин да се установи коя професия е застрашена от ИИ.
    Представете си че няма ток – катаклизъм, война… няма значение – няма ток.
    Всякак професия, която продължи да съществува без ток не е заплашена от ИИ.
    Изберете такава! За такива професии ИИ ще е помощник, а не враг.

  8. Гостенин

    Минавам да кажа че няма таксиджии и сервитьори. Като се обадя на Виваком чакам 30 мин връзка с жив оператор. Всеки 1ви работи от вкъщи,става в 10ч, сяда с пижамата и имитира висша мисловна дейност подпомогнат от AI както се вижда от допитванията. Колко още си мислеха,че ще продължи това чудо? Чувал съм за бивша оперна певица която станала Айти! Все едно ше местим човешката раса на Марс са напрегнаха всички да чаткат на компютрите, кой с английски на А2,кой само с цвайки по математика. Да намериш някой за работа е лесно, да намериш работа за някой е по-трудно и в IT сферата вече няма работа за някои.

  9. П П

    Нещо да добавя, с надеждата да е по-смилаемо тва горе.
    Света дет’ го гледаме – ние си, нас си – е извървял доста обиколки на нещастната ни планета около слънцето, а сега с натискането на 1 (един) бутон само за час-два може да го няма.
    Не е код, нали брат? Бутон е в случая.

  10. П П

    Да си жив и здрав да Ги получаваш. Аз не съм в Твоята област, но не печеля по-малко. Знаеш ли, родителското отношение към Всичко онова което оставяме зад нас според мен е доста важно. С въпроса “и после?”. Защото този въпрос сега ни чука на вратите, за да ни вземе главите, не мислиш ли? Ако ония, дето се викаме “Цивилизация” бяхме се научили да си го задаваме тоя въпрос, такива като Цезар, Наполеон и цял куп други нямаше да ги има. Защото ценните неща в живота не мерят в пари, те са само 1: ценност, част от 1 Огромна Галактика Ценности. Ма това го наречи всичко друго, но не и програмиране. Пък може и код да е, знае ли човек.
    Best wishes man, just apologies – DEFINITELY NOT AGREE.

  11. Дядо

    И още нещо. Какво правим след 50 г., когато теб вече те няма? Кой ще продължи работата ти? ИИ? Сам, без хора? 🙂
    Нямате си идея какъв свят създавате…

  12. Двдо

    Абсолютно си прав!

  13. Дядо

    Един ден, като почнат да падат самолетите, ще си мечтаеш за доброто старо време без ИИ…

  14. Голям праз

    Голяма работа

  15. Да помислим

    Ако няма начинаещи програмисти, след години няма да има програмисти 🙂 Има ли професия при която не се минава през ниво “новобранец”

  16. Програмист - 10000 лева

    От начинаещи програмисти няма нужда. Ако ми трябва нещо базово да си напиша, просто го давам на ChatGPT. Преди го давах на стажанти програмисти и губех време да им обяснявам. Сега вече просто пиша какво искам и след 1 минута го имам.

Коментар