Патова ситуация за начинаещите програмисти

Компаниите не наемат начинаещи програмисти, защото невронните мрежи могат да генерират код вместо тях (снимка: CC0 Public Domain)

Нови данни за заетостта в софтуерната индустрия разгорещяват дискусиите за влиянието на изкуствения интелект върху професията програмист. Според някои експерти, сега е най-лошият момент за започване на кариера в информационните технологии, в частност като разработчик на софтуер.

Броят на отворените свободни позиции за програмисти в САЩ е намалял с повече от един и половина пъти в последните пет години. Начинаещите разработчици с минимален или никакъв трудов опит страдат най-много от спада в търсенето. Компаниите ги искат все по-малко в редиците си, тъй като невронните мрежи отдавна могат да генерират код, често не по-лош от кода, написан от хората.

Параграф 22

Според статистика на американската ИТ асоциация CompTIA, на която се позовава публикация в Ню Йорк Таймс, през последните пет години има спад от 57% в свободните позиции за разработчици. Докладът прави сравнение с периода, когато пандемията от коронавирус обхвана света и спешно се търсеха програмисти, които да подготвят съществуващите услуги и софтуер за масовия преход на хората към дистанционна работа и начин на на живот.

Но анализаторите отдават спада в броя на свободните позиции за разработчици не толкова на факта, че пандемията вече е в миналото. Според авторите на изследването, за това е виновен най-вече изкуственият интелект. През последните три години и половина от пускането на Copilot, AI помощникът и подобни на него услуги постигнаха значителен напредък в развитието си.

Друг факт, на който обръщат внимание анализаторите на CompTIA, е бързият спад в броя на отворените свободни позиции, в които изискванията към кандидата не включват значителен трудов опит. Предложенията за работа за начинаещи специалисти, тоест за младши, са намалели с 67% през последните пет години. Ситуацията е патова: без опит няма работа, без работа няма опит…

Според публикацията на Ню Йорк Таймс, завършилите курсове за кодиране също намират все по-трудно работа. Като пример изданието посочва бууткампа Launch Academy в Бостън – процентът на завършилите обучението, които са получили работа, е паднал от внушителните 90% до незначителните 60%. Очевидно това вреди на репутацията на самия бууткамп, който е спрял работа за неопределено време.

Кариера под въпрос

Представители на компанията за рисков капитал Menlo Ventures смятат, че сегашното време е най-лошото в последните 25 години за започване на кариера в информационните технологии. Всички интервюирани експерти са единодушни, че вината за това е на изкуствения интелект.

Ако преди пет години, през 2020 г., завършилите бууткамп казват, че са успели да си намерят работа почти без затруднения след ИТ курсове (данни от CourseReport, брой респонденти – 3000), сега компаниите все повече предпочитат Copilot, ChatGPT и подобни услуги пред програмист на живо.

Замяната на програмистите с AI също удря по заплатите на разработчиците. Ако през 2020 г. средното увеличение на заплатите е било 56% на годишна база, сега вече не се говори за ръст.

Преди три години, през 2022 г., отделът за изкуствен интелект на Google, DeepMind, обяви, че е тествал своята невронна мрежа AlphaCode в състезание по кодиране. Според отзивите, AI по никакъв начин не отстъпва на „начинаещ програмист с няколко месеца до една година обучение”.

Лош помощник и лош учител

Порталът StackOverflow, най-популярният в света уеб ресурс за програмисти, където те общуват, помагат си и подобряват нивото си, проведе по-рано тази година проучване сред своите потребители, като ги попита дали използват AI инструменти за писане на код.

Според резултатите от проучването, 60% от анкетираните прибягват до помощта на виртуални асистенти (общо 65 хиляди разработчици). Но прекомерният ентусиазъм към този вид AI помощници води до спад в нивото и качеството на собствените знания на програмиста.

Невронните мрежи, обучени да генерират програмен код, все още не са в състояние да заменят на 100% живия програмист. Да, в някои случаи те знаят повече от него, но им липсват редица качества, присъщи на хората.

Ню Йорк Таймс дава за пример способността на програмист, дори и начинаещ, да разбере точно какви проблеми трябва да реши кодът. Това, наред с други неща, ще помогне за по-нататъшното отстраняване на грешки и оптимизиране на кода.

Що се отнася до кода, генериран от изкуствения интелект, той често е далеч от идеалния и може да съдържа грешки, вградени в него толкова дълбоко, че коригирането им да отнеме повече време, отколкото писането на кода от нулата.

С този проблем най-често се сблъскват начинаещите програмисти. Докато старшите разработчици и лидерите, поради дългогодишния си опит, могат бързо да идентифицират грешка в генерирания код и своевременно да я отстранят, за младшите е много по-трудно. И поради факта, че AI често прави грешки в кода, той става не само лош помощник, но и лош учител.

Коментар