Дългогодишната мечта на много европейски поддръжници на възобновяемата енергия постепенно се материализира: внасянето на еко-електроенергия от слънчева Африка. Подводните кабели за пренос на ток под морета и океани се полагат с ускорени темпове. Три такива проекта са вече на ход.
Така наречените междусистемни връзки ще играят по-важна роля в европейската електроенергийна система до 2030 г. Северна Африка предлага изобилие от слънчева радиация. Средиземноморските африкански нации в т. нар. „слънчев пояс“ могат да се похвалят с много стабилна и надеждна генерация, на каквато Европа общо взето може само да завижда. И инвеститорите виждат потенциал в това.
Наскоро проведе анализ на Rystad Energy установи, че предложените междусистемни връзки от Северна Африка към Европа могат да прехвърлят енергия, оценявана на 24 GW производствен капацитет. Доколко е вероятно всичко това да се материализира?
Интерконекторите, свързващи Африка и Европа, не са нова идея. В момента има два високоволтови кабела, свързващи Мароко с Испания, всеки с капацитет от 700 MW. Трети кабел, свързващ двете нации, е в процес на разработка.
Като цяло в момента са на ход три големи Xlinks, свързващ Обединеното кралство и Мароко; инициативата GREGY между Гърция и Египет; Elmed между Тунис и Италия. „Тези интерконектори се отличават от останалите по отношение на разработването на проектите и финансирането“, казва Нивед Дас Такотатил, старши анализатор за възобновяеми енергийни източници и енергия в Rystad Energy.
По думите му, в момента глобалното предлагане на подводни кабели с високо и свръхвисоко напрежение е около 9000 км годишно. Това няма да е достатъчно за амбициозните проекти на Европа. Като се вземе предвид обявеният производствен капацитет, който е в процес на разработка и който може да достигне 16 000 км годишно до 2030 г., Rystad Energy прогнозира, че търсенето може да достигне до 75 000 км дотогава.
Това е голямо предизвикателство, но ако бъде преодоляно, има значителен потенциал междусистемните връзки да добавят разнообразят енергийния микс на Европа. „Ако включите Xlinks, GREGY и Elmed-Tunita, общата сума достига до 7,2 GW“, казва Такотатил. „Това по същество би означавало над 50 TWh, изнасяни за Европа (годишно). Това е добра отправна точка за диверсификацията…“
От Мароко до Острова
Мароко беше единствената африканска нация с междусистемни връзки към Европа през 2024 г. Две връзки с Испания вече работят, трета е на път, а сега на ход е амбициозен проект с за връзка със Северна Европа.
„Xlinks“ ще бъде най-големият интерконектор в света, ако се осъществи. Планът е да се прокарат 4000 км кабел за постоянен ток с високо напрежение (HVDC) от Мароко до Обединеното кралство. Xlinks се споразумя за мрежови връзки за два 1,8 GW интерконектора с оператора на електрическата система на Великобритания. В Мароко Xlinks планира изграждането на 7 GW слънчева и 4,5 GW вятърна мощност заедно с 22,5 GWh батерия, според Rystad Energy.
Проектът привлече някои инвеститори. През 2023 г. френската компания за комунални услуги Total Energies инвестира 20 милиона британски лири, участват и Octopus Energy и Националната енергийна компания на Абу Даби. Дейв Луис, бивш шеф на британския супермаркет Tesco, ръководи проекта. Сред останалите ключови фигури в проекта е бившия президентът и главен изпълнителен директор на арабския разработчик ACWA Power.
Проектът ще изисква заповед за одобрение за разработване (DCO) от правителството на Обединеното кралство за приблизително 370 км HVDC кабели, които ще бъдат положени във водите на Обединеното кралство, както и последните 14 км наземно окабеляване, свързващо мароканските възобновяеми енергийни източници с подстанцията с англичаните.
Пречки и предизвикателства не липсват. Разработчикът на проекта създаде отделна компания, XLCC, натоварена със задачата да създаде завод за производство на HVDC подводни кабели. XLCC получи одобрение за планиране през 2022 г. Едва през есента на 2024 година обаче се намери известно финансиране за проекта за завода – в размер на 20 милиона лири.
От Тунис до Италия
Дълго планираната връзка между Северна Африка и Италия продължава да предизвиква дискусии, като заинтересованите страни от индустрията от двете страни на Средиземно море искат да видят успеха на проекта за интерконектор Elmed. Големите изявления бяха подкрепени с големи пари и сега се очаква да се стигне до въвеждане в експлоатация още през 2028 г. Скоро, нали?
Проектът Elmed работи от години и през това време си осигури значителна държавна подкрепа. Той включва прокарването на 220 км подводен HVDC кабел с 600 MW капацитет между Тунис и Сицилия, свързващ тунизийския полуостров Кейп Бон с южното крайбрежие на най-големия италиански остров.
Разработчиците на проекта имат за цел да завършат интерконектора до 2028 г., въпреки че не е ясно какви точно ще са ефектите от изборите в Тунис през 2024 г., които причиниха политически и икономически сътресения. Все пак увереността е голяма, защото зад начинанието стои Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), основен спонсор на проекта.
Въпреки предизвикателствата, правителството на Тунис и операторът на неговата преносна система STEG изглеждат решени да пуснат Elmed в експлоатация. От своя страна италианският електроенергиен оператор Terna е мотивиран по подобен начин и е обещал да осигури подкрепа за обучение на тунизийците относно новите технологии, които Elmed ще донесе в региона.
За Европейския съюз тази междусистемна връзка повишава „разнообразието“ на мрежите, които политиците биха искали да видят в действие с надежда за „намаляване на зависимостта на Европа от вноса на газ“. В Тунис проектът е част от по-широко енергийно сътрудничество с Европейския съюз с производство на енергия от възобновяеми източници и зелен водород.
През юни 2024 г. Белхасен Чибуб, генерален директор по електричеството и енергийния преход в Министерството на промишлеността, енергетиката и мините на Тунис, описа проекта Elmed като „стратегически“ за международните отношения.
От Египет до Гърция
Египет и Гърция може да са разделени от морето, но островите помежду им създават привлекателни възможности за взаимно свързване. Обявен за първи път през 2017 г., интерконекторът EuroAfrica е планиран като участък от 1400 км подводни кабели за връзка към 2 гигавата мощности. Кабелът ще минава от Египет до Кипър и след това от Кипър до Крит. Кабелът, свързващ Крит с континенталната част на Гърция, беше завършен през 2021 г.
Първият етап от междусистемната връзка и половината от планирания общ капацитет първоначално трябваше да бъдат готови до 2023 г., но компанията зад проекта измести датата до 2029 г. Първият етап има отчетени инвестиционни разходи от 2,5 милиарда евро и неговото текущо финансово състояние не е ясно.
Доклади от 2023 г. предполагат, че проектът е в процес на нови проучвания за осъществимост след финансова криза и девалвация на валутата в Египет. От друга страна, понастоящем Кипър е единствената държава-членка на ЕС без междусистемна връзка с други електрически мрежи на ЕС и все още „силно зависи от изкопаемите горива“. За Европейския съюз интегрирането на Кипър и реализирането на нейните еко-задължения са сред основните цели на проекта.
За Египет интерконекторът EuroAfrica е част от стратегия за позициониране на страната като регионален енергиен център. Страната вижда потенциал да се възползва от обилното слънчево греене, за да доставя енергия за Европа от своите големи фотоволтаични проекти, изградени из обширните египетски пустини. Съседна Саудитска Арабия също иска да се включи в действието. Тя вече е свързана към Египет с кабел за 3 GW пренос. На ход са и проучвания за осъществимост за директен кабел, свързващ мрежите на Гърция и Саудитска Арабия.
Междувременно и проектът GREGY продължава да се развива. Той предлага междусистемна връзка за 950-километров кабел Гърция и Египет за пренос на 3 GW по маршрут, който заобикаля западния бряг на Крит. През есента на 2023 г. проектът беше включен в проектосписъка на Европейския съюз с „проекти от взаимен интерес“ и в началото на 2024 г. бяха стартирани консултации за решения за окончателните проучвания.
Разработчикът на проекта Copelouzos Group твърди, че интерконекторът ще бъде захранван от възобновяеми централи, които ще изгради и експлоатира в Египет, с производствен капацитет от общо 9,5 GW.
Българин
08/12/2024 17:57
Изпуснахме питомното, сега ще гоним дивото…
Кое е питомното бе, руски дебил? Православния ти руски газ ли 😀
Изпуснахме питомното, сега ще гоним дивото…
Идея в развитие: от БГ изкарваме само фекалий, щото друго не можем 🙂