Нова конструкция на тандемна фотоволтаична клетка постигна рекордна производителност в преобразуването на енергия от 25,7%. За направата ѝ разработчиците са използвали съединение, известно като циклохексан 1,4-диамониев дийодид, за повърхностна пасивация.
Изследователи от университета в Потсдам, Германия и Китайската академия на науките твърдят, че са постигнали рекордна ефективност на преобразуване на енергия от 25,7% за тандемна слънчева клетка, базирана на “широколентов” перовскитен долен слой и теснолентово органично горно устройство.
Учените подчертаха, че използването на органична клетка като дънно устройство предлага предимство по отношение на въглеродния отпечатък, в сравнение с клетъчните технологии, базирани на тънкослоен кристален силиций или медно-индиево-галиев селенид (CIGS), които изискват високи температури на обработка.
“Перовскитът и органичните слънчеви клетки се обработват при ниски температури“, посочва групата. Новата органична слънчева клетка поглъща червено/инфрачервените лъчи, което – според описанието – разширява абсорбцията си още по-навътре в инфрачервената светлина.
„Все пак тандемните слънчеви клетки досега бяха ограничени от перовскитния слой, който показва силни загуби на ефективност, ако се коригира да абсорбира само сини/зелени части от слънчевия спектър“, обясниха академиците.
„За да се справим с това, ние използвахме нов пасивиращ слой, приложен към перовскита, който намалява увреждането на материала и подобрява работата на цялата клетка“. Новата клетка използва циклохексан-1,4-диамониев дийодид (CyDAI2) като повърхностен пасиватор.
Тествана при стандартни условия на осветеност, тандемната клетка постига ефективност на преобразуване на енергията от 26,4% и сертифицирана ефективност от 25,7%. Резултатът в момента представлява световен рекорд за тази клетъчна технология.