Зеленият водород ще стане ценово конкурентен до 2030 г.

Понижаването на цените на водорода ще направи новото гориво привлекателно за големите и иенергийни-интензивни индустрии (графика: CC0 Public Domain)

Зеленият водород, считан за ключово решение за декарбонизиране на индустрията, се очаква да стане конкурентоспособен по отношение на разходите до 2030 г., според ABI Research.

Производствените разходи или т. нар. изравнени разходи (LCOH) за водорода се очаква да спаднат от сегашните 6-7 щатски долара на килограм до приблизително 2,5 долара за килограм до края на десетилетието. После спадът ще продължи до $1,80/кг към 2040 г. и около $1/кг до 2050 г., когато пазарът „узрее“.

Намалението на разходите ще се дължи на напредъка в ефективността на електролизаторите, спадащите цени на възобновяемата енергия и икономиите от мащаба.

„Предвид бързите намаления на производствените капиталови разходи, движени основно от повишената ефективност на електролизаторите и по-ниски разходи, очаквани до 2027 г., и постигането на значителни икономии от мащаба на съоръженията, очаквани до 2030 г., глобалните производствени разходи за зелен водород се очаква да спаднат от средно 6-7 щатски долара за килограм до приблизително $2,5/кг до края на десетилетието“, обясни Даниел Бурж, анализатор в ABI Research.

„Освен това до 2040 г. очакваме LCOH да достигнат $1,80/кг, главно поради спадащите цени на възобновяемата енергия. До 2050 г. LCOH ще достигнат около $1/кг“, прогнозира анализаторът.

Тежките индустрии, като стоманодобивната, авиационната и корабоплаването, все повече ще възприемат зеления водород, за да изпълнят ангажиментите си за постигане на нулево нетно потребление. Точните прогнози за разходите ще бъдат от съществено значение за растежа и възприемането.

Тези изводи са от доклада на ABI Research „Икономическа жизнеспособност на зеления водород за промишлеността и предприятията“, част от новата изследователска поредица „Умна енергия за предприятията и индустрията“ на ABI.

Коментар