Стартираща компания от Япония ще започне производството на гъвкави фотоволтаични клетки от халкопирит. Те само не само гъвкави, но и много леки, като в същото време са устойчиви на външни въздействия. Имат ефективност 18%.
PXP Corporation си подсигури 1,5 милиарда йени (9,98 милиона щатски долара) от Softbank Corp., за да разработи план за изграждане на фабрика за халкопиритни фотоволтаични модули. Наред с това японците ще правят и тандемни перовскитно-халкопиритни соларни клетки.
Целта е да се разшири мащабът от пилотна линия до специализиран завод за производство, научноизследователска и развойна дейност и обучение. „Планираме завода с годишен производствен капацитет от около 25 MW“, каза Хироки Сугимото, главен технологичен директор на PXP Corporation.
Предвижда се производството да започне с халкопиритни модули с ефективност 18%. На по-късен етап компанията възнамерява да произвежда халкопиритни панели с ефективност на преобразуване на енергия от 19,2%, според Сугимото.
Другите, перовскитно-халкопиритни тандемни клетки до този момент са псотигнали ефективност от 26,5% в лабораторни условия. „Оттогава усилията са насочени към подобряване на издръжливостта“, каза Сугимото.
PXP Corporation демонстрира през изминалата година своите леки и гъвкави халкопиритни модули като приложение за интегриране в превозни средства фотоволтаични (VIPV). Това могат да са, например, преносими хладилни контейнери, захранвани със слънчева енергия, или пътнически електрически коли с интегрирана фотоволтаика.
Халкопиритните и тандемните слънчеви клетки, разработени от японците, са не само гъвкави, но и много леки. В същото време са устойчиви на външни въздействия благодарение на специално покритие. Те нямат нужда от покриване със защитно стъкло, което допълнително олекотява конструкцията. Изглеждат чисто черни и по тях не се виждат сребърни микропроводници, което ги прави да изглеждат „шик“, според компанията.
От своя страна, финансиращата организация Softbank поясни, че младата компания има за цел да използва технологията си в различни приложения, като захранване на центрове за данни с чиста енергия, захранване на преносими базови станции, които да бъдат разположени в засегнати от бедствия райони по време на извънредни ситуации.
Технологията ще се изпробва и за захранване на ултралека платформа за висока надморска височина – самолет, захранван със слънчева енергия, предназначен да работи на височина от 20 км. над земната повърхност, носейки телекомуникационни базови станции.