Търсенето на литиево-йонни батерии надмина 1 TWh

Литиево-йонните батерии са все по-търсен източник на енергия за автомобили и комунални услуги (снимка: CC0 Public Domain)

След рекорден месец на продажби на електрически превозни средства и внедряване на мощни системи за съхранение на енергия търсенето на литиево-йонни батерии надмина 1 TWh годишно. 19,4 GWh са внедрени по света само през ноември.

На фона на рекорден месец за продажбите на електромобили и голям брой внедрявания на батерии от комунален клас през ноември, глобалното търсене на литиево-йонни батерии за годината надхвърли границата от 1 TWh. Според лондонската анализаторска фирма Rho Motion, търсенето ще отбележи увеличение с 26% на годишна база през 2024 г.

Пазарът на електромобили продължава да формира по-голямата част от търсенето. През последните години търсенето на литиево-йонни батерии за стационарни приложения за съхранение се е удвоило от 7% през 2020 г. до 15% през 2024 г., което го прави най-бързо растящият сегмент от пазара на батерии.

Ноември изигра ключова роля в годишната статистика за 2024 г. Той е рекорден месец за продажбите на електромобили: 1,8 милиона броя са реализирани в глобален мащаб, като Китай формира над две трети от пазара.

По-конкретно, в глобален мащаб продажбите на е-коли са нараснали с 25% на годишна база към края на ноември. Географски обаче разликите са големи. Европа показва свиване с 3% в сравнение с периода януари-ноември 2023 г., докато Китай отбеляза годишен ръст от 40% досега тази година.

Междувременно инсталациите на съоръжения за съхранение на енергия с батерии от комунален мащаб са нараснали бързо през 2024 г. на фона на множество внедрявания в рамките на проекти за възобновяеми енергийни източници – в съчетание с рекордно ниски цени на клетките и системите. Само през ноември светът е разгърнал 19,4 GWh.

Ноември е вторият най-силен месец от гледна точка на новоинсталиран капацитет за съхранение чрез батерии, внедрени в световен мащаб, до момента. Преведено в проценти, постижението се равнява на годишно увеличение от 175%.

От всички 127 проекта, планирани за пускане в експлоатация, три са с повече от 1 GWh капацитет за съхранение. Gemini Solar близо до Лас Вегас в САЩ води класацията със система за съхранение на енергия от 1416 батерии. В Китай ноември е най-силният месец: над 15 Gwh са влезли в експлоатация.

Глобалното търсене на литиево-йонни батерии за годината надхвърли границата от 1 TWh
(снимка: CC0 Public Domain)

Причините за растежа са доста различни за различните пазари, казва Пийт Тилотсън, старши изследователски анализатор в Rho Motion. „Например, в Обединеното кралство са налице предимно внедрявания на самостоятелни хранилища, тъй като разрешенията и ограниченията за свързване към мрежата направиха така, че един самостоятелен проект за съхранение има много по-голям шанс да получи зелена светлина”, казва той.

“За подобни проекти са налице повече връзки – и с по-малко натоварване на мрежата. Много по-сложно е съчетаването на възобновяем актив в точката на взаимно свързване – както като разработване, така и като икономически показатели“, допълва Тилотсън.

Географското разпределение на растежа продължава да буди интерес и да впечатлява света с доминацията на Китай. „Технологичните разработки, пробиви и внедрявания в областта на батериите се случват и продължават да се случват първо в Китай, след което се разпространяват в световен мащаб“, казва Тилотсън.

„Пазарните механизми откъм оперативната страна на тези дългосрочни технологии трябва първо да бъдат изгладени, за да се направи технологията финансово жизнеспособна за внедряване. Дотогава дълготрайните технологии ще се борят да спечелят значителен пазарен дял. Този процес обаче продължава”, обобщава анализаторът.

Коментар