Регулациите на AI – ще има ли основен ремонт през 2025 г.

Има риск някоя от конкуриращите се страни да създаде форма на AI, по-умна от хората
(снимка: CC0 Public Domain)

Политическият пейзаж в света ще претърпи някои промени през 2025 година и те вероятно ще имат големи последици за регулирането на изкуствения интелект, смятат пазарните наблюдатели.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари. Към него в Белия дом ще се присъединят редица топ съветници от света на бизнеса – включително Илон Мъск и Вивек Рамасвами, които се очаква да повлияят на политическото мислене около зараждащи се технологии като AI и криптовалути.

От другата страна на Атлантическия океан две юрисдикции, Обединеното кралство и Европейският съюз, се различават в регулаторното мислене. Докато ЕС въведе по-тежка регулация на гигантите от Силициевата долина, които стоят зад най-мощните AI системи, Великобритания възприе по-лек подход.

През 2025 г. регулирането на изкуствения интелект в световен мащаб може да претърпи „основен ремонт”. CNBC разглежда някои от ключовите събития, които трябва да наблюдаваме – от еволюцията на знаковия Закон за изкуствения интелект на ЕС до това, което администрацията на Тръмп може да направи за САЩ.

Политическото влияние на Мъск в САЩ

Въпреки че не беше тема, която се открояваше много по време на предизборната кампания на Тръмп, изкуственият интелект се очаква да стане един от ключовите сектори, които ще се възползват от следващата администрация на САЩ.

От една страна, Тръмп назначи Мъск, шефа на Tesla, за ръководител на „Департамента за правителствена ефективност” заедно с Рамасвами, американски биотехнологичен предприемач, който отпадна от надпреварата за президентските избори през 2024 г., за да подкрепи Тръмп.

Мат Калкинс, главен изпълнителен директор на Appian, каза пред CNBC, че близките отношения на Тръмп с Мъск могат да поставят САЩ в добра позиция, когато става дума за AI, цитирайки опита на милиардера като съосновател на OpenAI и главен изпълнителен директор на xAI, неговата собствена лаборатория за изкуствен интелект.

„Най-накрая имаме един човек в администрацията на САЩ, който наистина знае за AI и има мнение за него”, каза Калкинс в интервю миналия месец. Мъск беше един от най-известните поддръжници на Тръмп в бизнес общността, като дори се появяваше на някои от предизборните му митинги.

В момента няма потвърждение какво е планирал Тръмп по отношение на евентуални президентски директиви или изпълнителни заповеди относно AI. Но Калкинс смята, че вероятно Мъск ще предложи „парапети”, за да гарантира, че развитието на AI няма да застраши цивилизацията – риск, за който той е предупреждавал многократно в миналото.

„Той безспорно не иска AI да причини катастрофални човешки резултати – определено се тревожи за това, говореше за това много преди да има политическа позиция”, каза Калкинс пред CNBC.

Понастоящем в САЩ няма всеобхватно федерално законодателство за изкуствен интелект. По-скоро има смесица от регулаторни рамки на щатско и местно ниво, с множество законопроекти за изкуствен интелект, въведени в 45 щата плюс Вашингтон, Пуерто Рико и Вирджинските острови.

Законът за AI на ЕС

Европейският съюз досега е единствената юрисдикция в световен мащаб, която прокарва всеобхватни законови правила за AI индустрията. По-рано тази година Законът за AI на ЕС – първата по рода си регулаторна рамка за AI – официално влезе в сила.

Законът все още не е напълно приложен, но вече предизвиква напрежение сред големите американски технологични компании, които са загрижени, че някои аспекти на регламента са твърде строги и могат да попречат на иновациите.

През декември Службата на ЕС за изкуствен интелект – новосъздадена структура, която контролира моделите съгласно Закона за изкуствения интелект – публикува втори проект на кодекс на практиката за модели на изкуствен интелект с общо предназначение (GPAI), който се отнася до системи като GPT семейството от големи езикови модели (LLMs) на OpenAI.

Вторият проект включва изключения за доставчиците на определени AI модели с отворен код. Такива модели обикновено са достъпни за обществеността, за да позволят на разработчиците да създават свои собствени персонализирани версии. Той също така включва изискване разработчиците на „системни” модели на GPAI да се подлагат на строги оценки на риска.

Асоциацията на компютърната и комуникационната индустрия, чиито членове включват Amazon, Google и Meta, предупреди, че приетият документ „съдържа мерки, надхвърлящи договорения обхват на закона – като широкообхватни мерки за авторското право”.

Струва си да се отбележи, че Законът за AI на ЕС е далеч от достигане на пълно прилагане. Шели Маккинли, главен правен директор на популярната платформа за хранилища на кодове GitHub, каза пред CNBC през ноември, че „следващата фаза на работата е започнала, което може да означава, че има повече път пред нас, отколкото зад нас в този момент”.

Например, през февруари ще влязат в сила първите разпоредби на закона. Те обхващат „високорискови” AI приложения като дистанционна биометрична идентификация, вземане на решения за заеми и образователно точкуване. Третият проект за GPAI моделите е планиран за публикуване през същия месец.

Европейските технологични лидери са загрижени, че наказателните мерки на ЕС срещу американските технологични фирми могат да провокират реакция от Тръмп, което на свой ред може да накара блока да смекчи подхода си.

Вземете например антитръстовото регулиране. ЕС беше активен играч, който предприема действия за ограничаване на господството на американските технологични гиганти – но това е нещо, което може да доведе до отрицателен отговор от Тръмп, смята главният изпълнителен директор на швейцарската VPN фирма Proton Анди Йен.

„Гледната точка на [Тръмп] е, че той вероятно иска сам да регулира своите технологични компании”, каза Йен пред CNBC в интервю през ноември на технологичната конференция Web Summit в Лисабон, Португалия. „Той не иска Европа да се намесва”.

Преглед на авторските права в Обединеното кралство

Една страна, която трябва да следите, е Обединеното кралство. Преди тя избягваше да въвежда законови задължения за производителите на модели с изкуствен интелект, поради страха, че новото законодателство може да бъде твърде ограничително.

Правителството на Киър Стармър обаче заяви, че планира да изготви законодателство за AI, въпреки че подробностите засега са оскъдни. Общото очакване е, че Обединеното кралство ще възприеме по-базиран на принципи подход към регулирането на AI, за разлика от основаната на риска рамка на ЕС.

Миналия месец правителството разкри първия си основен индикатор за това накъде се движи регулацията, като обяви консултация относно мерки за регулиране на използването на защитено с авторски права съдържание за обучение на AI модели. Авторското право е голям проблем по-специално за генеративния AI и LLM.

Повечето LLM използват публични данни от отворената мрежа, за да обучават своите AI модели. Но това често включва примери за произведения на изкуството и други защитени с авторски права материали. Художници и издатели като Ню Йорк Таймс твърдят, че тези системи несправедливо използват ценно съдържание без съгласие, за да генерират оригинален резултат.

За да се справи с този проблем, правителството на Обединеното кралство обмисля да направи изключение от закона за авторското право за обучението на AI модели, като същевременно позволи на притежателите на права да се откажат от използването на техните произведения за целите на обучението.

Калкинс от Appian казва, че Обединеното кралство може да се окаже „световен лидер” по въпроса за нарушаването на авторските права от AI модели, добавяйки, че страната не е „обект на същия огромен лобистки натиск от местни лидери на AI, както САЩ”.

Отношенията между САЩ и Китай – възможна точка на напрежение

И накрая, тъй като правителствата се стремят да регулират бързо развиващите се AI системи, съществува риск геополитическото напрежение между САЩ и Китай да ескалира при Тръмп.

По време на първия си мандат като президент Тръмп наложи редица ястребови политически мерки по отношение на Китай, включително решение да добави Huawei към търговския черен списък, ограничавайки компанията да прави бизнес с американски доставчици на технологии. Той също така предприе опит за забрана на TikTok, собственост на китайската фирма ByteDance, в САЩ – въпреки че оттогава смекчи позицията си по отношение на TikTok.

Китай се опитва да победи САЩ в изкуствения интелект. В същото време САЩ предприеха мерки за ограничаване на достъпа на Китай до ключови технологии, главно чипове като тези, проектирани от Nvidia, които са необходими за обучение на по-напреднали AI модели. Китай отговори, като се опита да изгради своя собствена индустрия за чипове.

Технологичните лидери се притесняват, че геополитическото разделение между САЩ и Китай по отношение на изкуствения интелект може да доведе до други рискове, като например потенциалната възможност един от двамата съперници да разработи форма на AI, по-умна от хората.

Макс Тегмарк, основател на организацията с нестопанска цел „Институт за бъдещето на живота”, вярва, че САЩ и Китай биха могли да създадат форма на AI, която може да се самоусъвършенства и да проектира нови системи без човешки надзор, потенциално принуждавайки правителствата на двете страни поотделно да измислят правила за AI безопасност.

„Моят оптимистичен поглед напред е САЩ и Китай едностранно да наложат национални стандарти за безопасност, за да попречат на собствените си компании да нанасят вреда и да изграждат неконтролируем AGI, не за да успокоят конкурентните суперсили, а просто да се защитят”, каза Тегмарк пред CNBC в интервю през ноември.

Правителствата вече се опитват да работят заедно, за да разберат как да създадат регулации и рамки около AI. През 2023 г. Обединеното кралство беше домакин на глобална среща на върха за безопасността на AI, на която присъстваха и администрациите на САЩ и Китай, за да обсъдят потенциални предпазни огради около технологията.

Коментар