Изкуственият интелект ChatGPT и компанията, която го създаде – OpenAI, се оказаха в центъра на нов технологичен скандал с широк обществен отзвук, най-вече тревога докъде може да стигне безконтролният AI.
Програмист създаде автоматична пушка, която се управлява от ChatGPT. В оттовор на иновацията OpenAI незабавно блокира достъпа на разработчика до изкуствения интелект, съобщи Gizmodo.
Оръжието може да се прицелва и стреля с помощта на гласови команди чрез ChatGPT. Видео от експеримента, публикувано в Reddit, показва впечатляващата скорост и точност на пушката при реагиране на гласови команди.
„ChatGPT, ние сме атакувани отляво и отдясно. Действай по съответния начин”, казва разработчикът във видеото, след което оръжието веднага започва да се прицелва и стреля в определените посоки.
„Идентифицирахме това нарушение рано и уведомихме разработчика да спре и да се откаже” от проекта си, заявиха от OpenAI.
Автоматизацията на оръжията с помощта на AI е едно от основните притеснения на критиците на изкуствения интелект. Мултимодалните модели на OpenAI могат да интерпретират аудио и визуални данни, за да разберат заобикалящата ги среда, което теоретично може да се използва за военни цели.
Тези опасения не са неоснователни. Неотдавнашно разследване на Вашингтон пост установи, че Израел вече използва AI за избор на цели за бомбардировки, понякога без подходяща проверка. В същото време единственият критерий за избор на мишена понякога е мъжкият пол на обекта.
Въпреки че OpenAI забранява продуктите ѝ да се използват за разработване на оръжия, миналата година AI разработчикът си партнира с отбранителната компания Anduril, която създава управлявани от AI дронове и ракети.
Експертите отбелязват, че дори ако достъпът до официални API е блокиран, има много отворени модели, които могат да се използват за подобни цели. В комбинация с възможностите на 3D принтирането, това създава сериозни рискове от появата на самоделни оръжия.