GlobalFoundries се очертава като спасител на Intel

Производителят на чипове GlobalFoundries е подходящ купувач на активи от Intel, смятат правителствени служители на САЩ (снимка: GlobalFoundries)

Американското правителство вижда производителя на чипове GlobalFoundries като добър кандидат за спасяването на Intel, която напоследък изпитва сериозни проблеми, а вариантът за купувач на нейните активи става все по-актуален.

Досега се смяташе, че единствено големите полупроводникови компании Qualcomm и Broadcom се интересуват от закупуване на производствените активи на Intel. Но скорошна публикация на Блумбърг дава различен поглед върху потенциалния купувач – GlobalFoundries, според американски служители, може да отговори по-добре на нуждите на Intel.

Името на GlobalFoundries изплува след разговор на Блумбърг за ситуацията около „Закона за чиповете” с Майк Шмид, който ръководеше изпълнението на програмата за субсидиране на полупроводниковата индустрия в Министерството на търговията на САЩ.

Въпреки че длъжностното лице не споменава директно възможни сценарии за спасяване на Intel, авторите на публикацията цитират източници, запознати със ситуацията – според тях, идеята за сделка между Intel и GlobalFoundries, която ще създаде базиран в САЩ производител на чипове по договор, многократно е минавала през ума на правителствени служители през последните месеци.

Длъжностните лица дори не са притеснени от факта, че делът на арабските инвеститори от ОАЕ в капитала на GlobalFoundries достига 80%. Това дори не попречи на компанията да се сертифицира и да получи важни договори с военните.

Intel също получи 3 милиарда долара целеви субсидии миналата година, което подсказва особеното значение на двете компании за американската отбранителна индустрия.

Преговорите по тази тема с ръководството на GlobalFoundries са проведени многократно миналата година, но тематичните срещи с официални лица в крайна сметка са били ограничени до теоретични дискусии.

Що се отнася до възможността Intel да получи субсидии по силата на Закона за чиповете, представител на Министерството на търговията на САЩ не се съмнява, че компанията ще излезе от кризата. Освен това тя ще получава пари от държавата при постигане на определени цели, а не само авансово за неясни задължения.

Ако Intel продаде бизнеса си на нов собственик, правителството на САЩ ще има думата в потенциалната сделка, тъй като „Законът за чиповете” налага ограничения върху получателите на субсидии, в какъвто Intel се превърна.

Властите на САЩ вече са разпределили 33,7 милиарда долара субсидии за изграждане на предприятия в рамките на сключени договори с компании, а други 1,9 милиарда долара са предвидени в предварителни споразумения. Само 2,7 милиарда долара все още не са разпределени, но вече има кандидати, с които се водят преговори.

Между другото, 800 милиона долара са изразходвани за административни нужди, така че не всички средства, отпуснати по закона, ще бъдат насочени към получателите на субсидии. Сключени са 20 споразумения, по 14 са постигнати предварителни договорки.

Малцина са поискали да се възползват от 75 милиарда долара под формата на облекчени заеми; в парично изражение по-голямата част от подкрепата от правителството на САЩ ще бъде в данъчни облекчения, които позволяват на компаниите, изграждащи предприятия, да си върнат до 25% от капиталовите разходи.

Коментар