Разходите за възобновяема енергия и батерии падат

Съхранението на възобновяема енергия с батерии ще поевтинее с почти 50 процента в идните 10 години (колаж: CC0 Public Domain)

Глобалните разходи за възобновяема енергия ще намалеят с 2-11% през 2025 г. Слънчевата и вятърната енергия и акумулаторните системи ще станат още по-евтини. Производственото господство на Китай ще остане основен двигател на тенденцията, въпреки нарастващите търговски бариери.

Цената на технологиите за възобновяема енергия, включително слънчева, вятърна и акумулаторна енергия, се очаква да намалее допълнително през 2025 г. с 2-11%, продължавайки тенденцията на поевтиняване, която направи чистата енергия по-конкурентоспособна на изкопаемите горива на повечето световни пазари, прогнозира BloombergNEF.

Според последния доклад на BNEF за изравнените разходи за електроенергия (LCOE), глобалната референтна цена за проекти за съхранение чрез батерии е спаднала с една трета през 2024 г. до 104 долара за мегаватчас. Това се дължи до голяма степен на свръхпредлагането на батерийни пакети, породено от забавянето на продажбите на електрически превозни средства.

Междувременно цената на соларните ферми с фиксирана ос намаля с 21 процента в световен мащаб, тъй като производителите продаваха соларни модули на или под производствените разходи на фона на продължаващия свръхкапацитет. През 2025 г. се очаква разходите за съхранение на батерии да паднат под 100 USD/MWh. В същото време разходите за вятърна и слънчева енергия ще намалеят допълнително съответно с 4 процента и 2 процента.

Доминацията на Китай в производството на чисти технологии е ключов двигател зад тези намаления на разходите. Страната е в състояние да произвежда електричество от основните технологии за генериране на енергия с 11-64% по-евтино в сравнение с другите държави. Наземните системи за вятърна енергия в Китай, например, струват 24% по-малко спрямо глобалния „стандарт“ от 38 USD/MWh, благодарение на по-ниските цени на турбините.

Разходите за вятърни турбини извън Китай обаче остават високи от 2020 г. насам, тъй като производителите поддържат ценови стратегии за подобряване на маржовете. Въпреки търговските бариери като тарифите за внос, въведени от различни страни, за да защитят националните си индустрии, изравнените разходи за чисти енергийни технологии ще спаднат с 22-49% до 2035 г., според BNEF. Наземните вятърни системи ще поевтинеят с 26 процента, офшорните ветроенергийни системи – с 22 процента, фотоволтаиката с фиксирана ос – с 31 процента, а съхранението с батерии – с почти 50 процента.

Бързият спад на разходите за възобновяема енергия направи новите слънчеви и вятърни паркове по-рентабилни от новите въглищни и газови централи на почти всеки голям пазар. „Новите слънчеви централи, дори без субсидии, са на близко разстояние от новите газови централи в САЩ”, каза Амар Васдев, водещ автор на доклада на BNEF. „Това прави слънчевата енергия още по-привлекателна през следващите години“.

Въпреки опасенията относно нарастващото господство на Китай в глобалната верига за доставка на възобновяема енергия, експертите смятат, че общата тенденция за намаляване на разходите е твърде силна и няма да бъде спряна.

„Китай изнася зелени енергийни технологии толкова евтино, че останалият свят обмисля търговски бариери, за да защити собствените си индустрии“, каза Матиас Кимел, ръководител на енергийната икономика в BNEF. „Но общата тенденция за намаляване на разходите е толкова силна, че никой – дори президентът Тръмп – няма да може да я спре“, отбеляза той.

Тъй като чистата енергия продължава да изпреварва изкопаемите горива по цена, сега се очаква глобалният енергиен преход да се ускори, като допълнително намали зависимостта от въглища и газ през следващите години.

Коментар