Националната лаборатория в Ливърмор използва суперкомпютър от следващо поколение, най-мощния в света (снимка: LNNL)
Най-мощният суперкомпютър в света, El Capitan, заработи в Калифорния. Машината е инсталирана в Националната лаборатория Лорънс Ливърмор (LNNL). Цената на екзафлоповия гигант е 600 милиона долара.
El Capitan е проектиран да изпълнява различни класифицирани и секретни мисии, включително осигуряване на ядрения арсенал на САЩ при липса на подземни тестове, които бяха забранени през 1992 г.
Основните области на изследване ще бъдат фокусирани върху националната сигурност, включително откриването на нови материали, физика с висока енергийна плътност, ядрени данни, дизайн на оръжия и други задачи.
Суперкомпютърът може да постигне максимална производителност 2,746 екзафлопа, съобщи Space.com. Проектът по създаването му започна през май 2023 г., а през ноември 2024 г. стартираха тестови изпитания на машината. Официалното откриване се състоя на 9 януари 2025 г.
Миналата година El Capitan стана най-бързият компютър в света ми, като достигна пълния си оперативен капацитет и резултат от 1,742 екзафлопа в бенчмарка High-Performance Linpack (HPL), който се използва за оценка на скоростта на суперкомпютрите.
El Capitan е едва третият компютър в света с изчислителни възможности от екзамащаб. Пиковата му производителност е 2,746 екзафлопа.
Производителността се измерва в операции с плаваща запетая в секунда (FLOPS), където една такава операция е математическо изчисление. За сравнение, най-добрите лаптопи обикновено имат изчислителна мощност от няколкостотин гигафлопа – това е 1 трилион (109) FLOPS. В същото време един екзафлоп е 1 квинтилион (1018) FLOPS.
Следващият най-бърз суперкомпютър в света в момента е Frontier, инсталиран в Националната лаборатория Оук Ридж в Илинойс. Той постигна стандартна производителност от 1,353 екзафлопа и пикова производителност от 2,056 екзафлопа.
El Capitan се захранва от повече от 11 милиона CPU и GPU ядра, събрани в 44 544 AMD MI300A Accelerated Processing Units (APU) – чипове, които интегрират EPYC Genoa процесори, CDNA3 графики и изчислителна памет.
Всеки блок използва 128 гигабайта високоскоростна памет – специален тип изчислителна памет, която постига високи скорости, като същевременно използва по-малко енергия – разпределена между чиплетите на CPU и GPU.
El Capitan беше поръчан от програмата CORAL-2 на Министерството на енергетиката на САЩ, за да замени суперкомпютъра Sierra, внедрен през 2018 г. Последният все още се използва и беше класиран на 14-то място сред най-мощните суперкомпютри в Top500.