
Китай трупа запаси от оборудване за чипове в отговор на санкциите от САЩ
(снимката: ASML)
Санкциите срещу полупроводниковата индустрия на Китай изглежда не могат да попречат на азиатската страна да развива производството на чипове. Оказва, се именно Китай е лидер в покупките на оборудване за чипове в последните години – от 2021 до 2024 г.
Покупките на машини за чипове от Китай се очаква да намалеят тази година след три години на растеж, тъй като индустрията се бори със свръхкапацитет и е изправена пред по-сериозни ограничения от санкциите на САЩ, отбелязва Ройтерс.
През последната година Китай е най-големият купувач в света на оборудване за производство на силициеви пластини, което се оценява от анализаторите на 41 милиарда долара. Това представлява 40% от глобалните продажби на оборудване за чипове през 2024 г., според канадската фирма за изследвания на полупроводниковата индустрия TechInsights.
Разходите на Китай обаче се очаква да спаднат до 38 милиарда долара тази година, което е с 6% по-малко отколкото година по-рано, а делът на страната в глобалните покупки ще падне до 20%. Това ще бъде първият спад от 2021 г. насам, коментира анализаторската компания.
„Може да видим известно забавяне на китайските разходи, поради контрол върху износа и излишък на капацитет”, казва Борис Методиев, старши анализатор на полупроводниковата индустрия в TechInsights.
Много от покупките на Китай са провокирани от стремежа към натрупване на запаси, тъй като САЩ наложиха серия от санкции в опит да попречат на Пекин да получи достъп и да произвежда чипове, които биха могли да помогнат за разработването на изкуствен интелект за военни цели или по друг начин да застрашат националната сигурност на американците.
Междувременно китайските производители на чипове продължават да постигат успехи, въпреки усилията на Вашингтон. Но докато Китай се стреми да стане по-самостоятелен в оборудването за производство на чипове, най-слабите му места остават литографските системи и инструментите за тестване и сглобяване, уточнява Методиев.