Строгите регулации задушават бързо развиващия се AI сектор, смятат в САЩ
(снимка: CC0 Public Domain)
Големите американски технологични компании станаха по-гласовити в противопоставянето на по-строгите регулации на цифровия пазар в ЕС. Те вярват, че подкрепата от Доналд Тръмп ще им позволи да се борят с регулациите, в които виждат пречка пред развитието на пазара на цифрови технологии и AI.
По време на посещението си в Европа вицепрезидентът Джей Ди Ванс осъди „тежките международни” правила на ЕС и призова за регулиране на изкуствения интелект, което „не задушава” бързо развиващия се сектор, отбелязва Файненшъл Таймс.
Според източници, Силициевата долина лобира в ЕС за ограничения върху прилагането на Закона за цифровите пазари (DMA), който е предназначен да се бори с пазарните злоупотреби от големи онлайн платформи и позволява налагането на огромни глоби на нарушителите.
Хена Виркунен, изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия за технологичен суверенитет, сигурност и демокрация, заяви, че Европа е „напълно ангажирана да гарантира, че правилата се спазват” въпреки натиска на САЩ.
Този месец обаче Европейската комисия оттегли своите правила за отговорност за AI, които позволяваха на технологичните компании да бъдат глобявани за всякакви щети, причинени от AI инструменти или системи. Виркунен обясни, че решението на регулатора е взето под натиск от американски технологични компании за насърчаване на инвестициите в AI.
Следващият сблъсък между компаниите и регулаторите се очаква през април относно приемането на Кодекса за практическа работа на AI с общо предназначение, който ще определи как компаниите могат да прилагат правилата на Закона за изкуствения интелект на ЕС – например, как трябва да се справят със „системните” рискове от AI.
Meta вече даде да се разбере, че няма да подпише кодекса. Нейният главен лобист Джоел Каплан заяви в Брюксел по-рано този месец, че документът налага „неизпълними и технически невъзможни изисквания”. Той също така предупреди, че без американско-европейско партньорство в изкуствения интелект, Китай няма шанс да спечели технологичната надпревара в AI.
Apple, Meta и Alphabet бяха обекти на проверки, откакто DMA влезе в сила през 2023 г. Но след победата на Тръмп на президентските избори Европейската комисия преразглежда позицията си по тези разследвания.
В момента виждаме старото потвърждение на правилото на хан Кубрат:
Обединени сте силни, разделите ли се , ще ви пречупят
ами Европа е НЕОБЕДИНЕНА без ясни лидери – неясно нещо за бизнеса – някакви хора в някакъв европарламент назначават някакви комисии, които имат някакви председатели, ама реално те са на повикване на президентите на Германия и Франция. Демек едно голямо нищо.
И агресивните американски биг тех, на които им отрязахме крилцата да се тъпчат и да преяждат с още повече богатство затискайки всяка възможна конкуренция от Европа,благодарение на неспирните си американски милиарди без покритие, сега отново надигат главица и кресливо крякат в тон със сламената кукла Тръмп.
Чустват се силни и безнаказани.
Кресливи и хищни политици владеят света днес и на изток и на запад.
Не е “свръхрегулиране” да накараш компаниите да ползват Usb-C например. Ако ги оставиш без регулация, се получава: “имаш ли зарядно за айфон – не, само за Motorola.”