Китай и Арабският свят впечатляват света с мега-проекти за съхранение на електроенергия с батерии (снимка: CC0 Public Domain)
През януари тази година по света са добавени 13,6 GWh нови системи за съхранение на енергия чрез батерии (ССЕБ). Това е рекордно равнище като за първи месец от годината, обяви базираният в Лондон анализатор Rho Motion, който изнесе данните. Става дума за ръст от 94% в сравнение със същия период на миналата година.
Две трети от всички нови ССЕБ за месеца са внедрени в Китай, според направената „месечна оценка за съхранение на енергия чрез батерии“. Тя отчита 81 нови проекта за батерии от комунален клас в световен мащаб. Китайските национални проекти за съхранение на енергия представляват общо 9,3 гигавата от всичкия новодобавен капацитет, като включват дори една единична инсталация с капацитет 1,2 GWh в провинция Хъбей.
Пак в Китай се намират и единствените три ССЕБ, изградени през януари, които не разчитат на литиево-йонни батерии: това са системи с ванадиеви батерии с общ капацитет за съхранение от 90 MWh. Данните за пазара показват общо 3,9 GW/9,52 GWh за Китай, което представлява съответно 68%/75% от глобалните данни за мощност и съхранение на енергия, според Rho Motion.
Разгърнатият капацитет от 13,6 GWh представлява увеличение от 94% спрямо януари 2024 г. и включва още един мега-проект: 2 GWh ССЕБ в Саудитска Арабия, единственият друг проект с повече от 1 GWh, активиран през първия месец на годината. Средният Изток, особено Саудитска Арабия и ОАЕ, имат „впечатляващ“ набор от текущи ССЕБ проекти, отбелязват анализаторите.
Европа, където около 240 MW/470 MWh капацитет е бил добавен към мрежите през януари, формира близо 3,5% от внедряванията на системи за съхранение чрез батерии през месеца.
Юни и юли, както и ноември и декември 2024 г. са били най-силните месеци за батерийните системи от комунален клас през изминалата година. Rho Motion отчете 19,4 GWh внедрявания на ССЕБ през ноември 2024 г. и малко по-малко от 35 GWh през декември 2024 г., тъй като инвеститорите в проектите по цял свят бързаха да въведат в експлоатация системите преди края на календарната година.