Китай строи Великата соларна стена

Китай изгражда соларна инсталация с дължина 133 километра, която ще може да снабдява с ток целия Пекин (снимка: CC0 Public Domain)

Китай е световен лидер в производството на фотоволтаични панели и сега страната ще използва тази изгодна позиция, за да построи нещо, което нарича „Великата соларна стена“. Това ще е гигантска фотоволтаична система, разположена по южния край на Жълтата река в северен Китай. Тя ще генерира по 180 милиарда kWh чиста енергия годишно.

От 7-ми до 3-ти век пр. н. е. китайските династии построяват Великата китайска стена – защитна бариера, дълга над 21 хиляди километра. Две хилядолетия по-късно страната се захваща с нова „велика стена“, но тази не е отбранителна. Тя ще е направена от фотоволтаици.

Тя вече се строи – в пустинята Кубуки, в южния край на Жълтата река в северен Китай (в по-широк автономен регион, известен като Вътрешна Монголия). „Великата соларна стена“ ще се простира на около 133 километра дължина и 25 километра ширина.

Китай се надява, че стената ще осигурява зашеметяващите 180 милиарда киловатчаса (kWh) годишно до 2030 г. Според Ordos Energy – компанията, която осъществява проекта – това ще е повече от достатъчно, за да покрие всички енергийни нужди на Пекин.

Въпреки фокуса върху столицата, част от генерираната енергия всъщност ще се използва от общностите в региона. Според наличната информация, нова преносна линия ще транспортира 48 милиарда киловатчаса енергия от инсталацията до региона Пекин-Тиендзин-Хъбей всяка година.

Освен генериране на енергия и възможности за работа, проектът ще донесе и един друг, страничен ефект – опазване на природата. Жълтата река преминава през регион, в който тече процес на “опустиняване” – екологичният басейн на реката бавно деградира до условия, подобни на пустиня. Инсталацията би трябвало да „третира“ 27 милиона хектара от този опустиняващ регион, като осигурява сянка и намалява изпарението.

Панелите ще осигуряват частична защита и срещу вятъра, което може да предпази околната среда от по-нататъшна ерозия на почвата. Сенчестите зони на голямата соларна стена ще предоставят възможности за засаждане на хранителни култури – агроволтаика. Проектът предвижда засаждане на около 2400 хектара култури в опит да се третират и по-пустинните райони на „Великата соларна стена“.

Според служители на енергийното министерство на страната, местното правителство се е ангажирало да създаде „симбиотична връзка“ между икономическия напредък и опазването на околната среда.

Коментар