Предстои голяма промяна в разработката на Android

Google ще оптимизира процеса на разработка на Android, затваряйки го в себе си
(снимка: CC0 Public Domain)

След повече от 16 години съществуване на Android, Google реши да направи значителни промени в процеса на разработка на операционната система, за да оптимизира по-нататъшното развитие на платформата.

Производителите на Android устройства могат значително да персонализират външния вид на операционната система, но те неизменно заемат всички основни възможности на платформата от Android Open Source Project (AOSP). Сега Android се затваря: разработката на системата ще престане да бъде публична, но няма причина за паника.

Както при други проекти с отворен код, AOSP също се развива, благодарение на усилията на разработчици на трети страни. По-голямата част от работата по разработката обаче пада върху плещите на Google, която иска да „осигури жизнеспособността на Android като платформа и като проект с отворен код”.

Google взема окончателното решение какъв код ще бъде включен в AOSP и кога ще бъде пусната нова версия на платформата, отбелязва Android Authority. Компанията разработва елементи на AOSP по затворен начин, така че „разработчиците и OEM производителите да могат да използват една версия” на Android.

За да осигури баланс между отвореността на проекта AOSP и стратегията си за разработване на продукти, Google поддържа два клона на Android разработка: публичен клон на AOSP и вътрешен клон на Google. Публичният клон е достъпен за всички, докато вътрешният е достъпен само за компании, които са подписали лицензионно споразумение за използване на Google Mobile Services.

Някои елементи, като софтуерния стек на Bluetooth, са разработени в публичния клон, но повечето компоненти, включително основната рамка на Android, са разработени във вътрешния клон. Сега Google възнамерява да премести цялата разработка на Android във вътрешния клон, за да опрости процеса на по-нататъшно развитие на платформата.

Тъй като значителна част от Android все още се разработва във вътрешния клон, публичният клон обикновено изостава значително. В резултат на това Google трябва да отдели време за обединяване на пачове между публичната версия на AOSP и собствената си вътрешна версия. За да оптимизира и ускори процеса на разработка, компанията е решила да се откаже от тази практика, премествайки цялата разработка във вътрешния клон.

Тази промяна не означава, че Android ще стане затворена платформа, тъй като Google ще продължи да публикува изходния код за новите версии на системата. В допълнение, компанията ще продължи да пуска изходния код на Linux ядрото за Android.

Честотата на актуализациите на изходния код за отделните компоненти на Android обаче ще се промени. От следващата седмица цялата разработка на ОС ще се извършва във вътрешния клон на Google, а изходният код за промените ще бъде публикуван едва след пускането на нова версия на платформата.

За обикновените потребители на Android тази промяна няма да окаже влияние. Очаква се новият подход да опрости процеса на разработка на Android, както и потенциално да увеличи скоростта на създаване на нови версии на системата и да намали броя на грешките в кода. Общият ефект обаче вероятно ще бъде едва доловим и не може да се очаква, че актуализациите ще се разпространяват по-бързо на устройствата.

Промяната няма да засегне и разработчиците на приложения, тъй като е свързана само с процеса на разработка на Android. Разработчиците от трети страни обаче, които искат да допринесат за AOSP, вероятно ще бъдат разочаровани от решението на Google. Без GMS лиценз по-нататъшното участие в разработването на Android става трудно, тъй като наличният изходен код постоянно ще изостава от текущия със седмици или дори месеци.

Коментари по темата: „Предстои голяма промяна в разработката на Android”

добавете коментар...

  1. Туй то...

    Толкова много текст за завоалирано обяснение на това че Гугъл е решил да кешира инвестициите си в андроид. Като основен разработчик вероятно имат морално право да го направят. Такива са правилата на големия бизнес, а отоврения код и доброволците разработчици ще ги има, да са живи и здрави.

Коментар