
В Европа са налице инсталирани над 60 GW слънчева мощност през 2024 г.
(колаж: CC0 Public Domain)
Нарастващата нестабилност на пазара на електроенергия в много европейски страни все по-интензивно насочва вниманието на инвеститорите към възможността за съхранение на енергия чрез батерии. Пазарният анализатор Rystad Energy очаква инсталациите от комунален клас да се увеличат драстично на фона на спадащите цени за соларна енергия и нарастващата честота на случаите на т.нар. отрицателни цени.
Приходите от инсталации за добив на слънчева енергия биват „изяждани“ от зачестяващите случаи на отрицателни цени на електроенергията, посочи анализ на Rystad Energy на втория ден от срещата на SolarPower в Брюксел миналата седмица. „Това, което виждаме конкретно в Германия, е канибализацията на приходите от слънчева енергия и тази тенденция наистина се ускоряа“, каза Вегард Уик Волсет, ръководител направление възобновяеми енергийни източници и електроенергия в Rystad Energy.
„Всичко това се случва на фона на някои масивни инсталации. Само в Европа са налице инсталирани над 60 GW слънчева мощност [през 2024 г.]. Това имаше огромно отрицателно въздействие по отношение на приходите, които тези слънчеви активи всъщност получават“, допълни той. Волсет отново използва термина „канибализация“ – явление, което се отнася до срива на цените на фотоволтаичната енергия на едро през светлата част на деня поради ниските пределни разходи.
Макар да са начин за справяне с предизвикателството, инсталациите за съхранение на енергия чрез батерии все още не се случват достатъчно бързо, за да облекчат проблема с канибализацията на цените. „Може да се каже, че на канибализацията може да бъде противодействано чрез [комунални] батерии. Но системите за слънчева енергия, които изграждаме в Европа, са четири пъти повече от системите за съхранение чрез батерии“.
Докато бързата слънчева експанзия води до негативни ценови събития в Германия, комбинацията от разширяване на възобновяемата енергия и съществуващото негъвкаво топлинно производство има подчертано въздействие другаде из Европа. В резултат на това на въпросните пазари има големи възможности за арбитраж чрез батерии.
Анализът на Rystad разкрива, че през 2024 г. България, Унгария и Румъния са страните, които са имали най-големи възможност за арбитраж на база евро за мегаватчас. Това се дължи на негъвкавото производство на енергия от АЕЦ или ТЕЦ, съчетано със слънчева и/или вятърна енергия, което води до относително чести отрицателни ценови събития.
Възможности и трудности
Предвид въпросните пазарни сигнали, разработчиците на проекти за възобновяема енергия засилват инсталирането на батерии. „Много соларни играчи наистина виждат възможност тук, което е наистина окуражаващо“, каза Волсет.
В Германия съвместното разполагане на акумулаторни системи наред с тези за слънчева енергия вече става стандарт, съобщи съоснователят и главен оперативен директор на Enerparc Стефан Мюлер. „Вече няма нито една фотоволтаична инсталация [която да се разработва в момента] без модул за съхранение“, каза той. „Това е напълно стандартизирано.“ Мнозина разработчици се интересуват и от опцията за добавяне на батерии към съществуващи слънчеви масиви.
„Опитваме се да модернизираме тези „нормални [слънчеви] централи“ със система за съхранение на батерии. Това е много, много по-лесно със слънчевата енергия в сравнение с вятъра“, каза Мюлер, имайки предвид, че слънчевите обекти са много по-малки по отношение на отпечатъка спрамо широкомащабните вятърни инсталации.
„За съхранението има предизвикателство и то започва с намирането на добри инсталатори, които могат да внедряват големи системи. Нуждаете се и от добри инженери, за да инсталирате системите. Трябват и хора, които могат да говорят с пожарните бригади и да мислят за сигурността. Това е напълно различна история в сравнение с чистата фотоволтаика.“
Намаляване на разходите, по-добро регулиране
Укрепването на перспективите за ускорено внедряване на батерии в Европа е благоприятно развитие от гледна точка на разходите наред с все по-благоприятни регулаторни рамки.
Очакванията на бранша са, че цените на батерийните системи ще намалеят с приблизително 10% през 2025 г. след спад от 20% през предходната година.
Цената на батерията обаче не е единственият фактор. Наред с нея голямата батерийна система за съхранение трябва да има и контейнер, инвертори, софтуер и противопожарна система. Това означава, според експертите, че цената на цялостните инсталации за съхранение на енергия ще падне, но не толкова бързо, колкото на отделните батерийни клетки. От друга страна, с увеличаването на размерите на системите цените също стават по-привлекателни.
„Сега големият въпрос, който регулаторите трябва да си зададат, е дали трябва да се намесят или просто да оставят пазарите да си свършат работата. Вярвам, по-добре е да оставят пазара да играе,“ коментира ръководителят на Redefining Energy Podcast Лоран Сегален.
И макар че изглежда, че всичко в бранша се движи в правилната посока, инсталациите на батерии продължават да изостават от слънчевата енергия, което означава, че канибализацията вероятно ще се влоши, преди да започне процесът на подобрение.