Всяка десета организация в София е част от творческата икономика.
(снимка: CC0 Public Domain)
Културните и творчески индустрии формират над 6,9% от българската икономика, с годишен принос от над 7 милиарда лева, повече от 115 хиляди заети и над 25 700 микро, малки и средни предприятия. Данните изнесе д-р Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата, в рамките на конференцията на креативните индустрии – Createch Summit 2025, която се проведе миналата седмица в София.
Според проучване на Обсерватория по икономика на културата, София е водещ център за сектора с над 83% от добавената стойност през 2023 г. и с творческа икономика, която достига 12,7% от столичната икономика – двойно над националното ниво.
За периода 2008-2023 г. изкуствата, културните и творчески индустрии, културното наследство и културният туризъм се нареждат на осмо място по икономически принос в националната икономика, а в Столична община този дял ги поставя на четвърто място в икономиката на града.
Броят на организациите в сектора е нараснал с над 10 000 за 15 години, като над половината са в София. Днес всяка десета организация в столицата е част от творческата икономика. Данните сочат ръст във всички подсектори на КТИ без изключение, без наличие на изоставащи. Това е съществена положителна промяна в сравнение с предходни периоди.
По време на конференцията, организирана от българския клъстър за креативни индустрии – „Креатех България”, бе обявен конкурс за дизайн на тема „Ре-брандиране на България”. Търсят се идеи, които улавят духа на България, изразен чрез предмет или колекция от предмети, символизиращи някоя от многобройните ни интересни истории, забележителности, ценности, постижения и др. Жури с международен опит ще избере победителите, които ще имат възможността да видят проектите си реализирани.