2/3 от хората вярват, че AI ще направи градовете по-хубави

Смарт-градовете “поумняват” най-вече откъм дигитализацията на здравеопазването, мониторинга на околната среда и обществената безопасност (графика: CC0 Public Domain)

Повече от две трети от градските жители вярват, че изкуственият интелект (AI) ще доведе до бъдещи подобрения в качеството им на живот, сочи нов анализ. Тези данни дават големи надежди – но и предизвикателства – на градоначалниците, които са се устремили към изпълнението на амбициозни програми за внедряване на изкуствен разум в градските инфраструктури.

Оказва се, че трима от всеки петима жители на градове са загрижени за отговорното използване на AI от местните власти. Една трета (33 процента) от гражданите обаче изобщо не знаят как да дефинират понятието „интелигентен град“, според анкетата на Sand Technologies.

Области на въздействие

Едновременно с това се оказва, че жителите на градовете вярват, че AI вече има положително въздействие върху живота в града – което показва, че подкрепата за AI може да е дори по-силна, когато става въпрос за интелигентни градове, отколкото в определени корпоративни приложения.

На въпроса в кои райони на градския живот вече има положително въздействие, 42 процента посочват здравеопазването, една трета – мониторинга на околната среда и една четвърт – обществената безопасност.

Анализът, базиран на данните, осветява и областите за подобрение. Сред тях могат да се посочат ясната необходимост от обществена ангажираност; подобрената комуникация и яснота относно това как да се дефинира „умен град“ и ползите от него; справянето с проблемите, свързани с поверителността и финансирането.

Повече от една трета (35,4 процента) от гражданите казват, че не биха се преместили да живеят в „интелигентен град“, докато малко под една трета (30,8 процента) казват, че биха го направили с удоволствие.

Подобряване на качеството на живот

Тъй като градското население се увеличава по-бързо, отколкото градските инфраструктурни системи могат да поемат, градоначалниците и техните екипи трябва да идентифицират технологиите и приложенията, които ще им помогнат по-ефективно и проактивно да подобрят качеството на живот на жителите.

В това състояние на нарастващ натиск върху градските инфраструктури изкуственият разум може да се окаже мощно средство за постигане на по-добра ефективност, за да осигури високо качество на живот на жителите.

За да се възползват от развитието на технологията, градските лидери трябва да се съсредоточат върху онези сценарии на използване на AI, които са годни да осигурят бързи, осезаеми резултати спрямо основните приоритети на гражданите.

В хода на тази промяна е от огромно значение гражданите да бъдат въвлечени, ангажирани в процеса на внедряване на новата технология – това ще има ключова роля за изграждането на доверие и получаването на широка обществена подкрепа.

Коментари по темата: „2/3 от хората вярват, че AI ще направи градовете по-хубави”

добавете коментар...

  1. Кака

    Да… по-хубави….. затвори!

Коментар