Северна Корея отвори първия си компютърен клуб

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун инспектира нови инфраструктурни съоръжения в столицата Пхенян (снимка: Корейска централна информационна агенция)

Първи компютърен клуб отвори врати в Северна Корея, съобщи местната централна информационна агенция. Залата се намира в нов район на столицата Пхенян и е предназначен за 300 души. Ръководителят на страната Ким Чен Ун лично инспектира мястото, където ще се обучават бъдещи кибер-спортисти.

Компютърният клуб е изграден в един от новите небостъргачи в квартал Хуасон в северен Пхенян. Той ще побира 300 играчи. На публикуваните снимки се виждат билярдна маса и места за играчи. Компютрите обаче все още не са инсталирани.

Целта на такъв проект е да се разшири обхватът на услугите в нови форми, за да се подобри радикално материалното и културно благосъстояние на столичани и хората в цялата страна, гласи официалното съобщение от Корейска централна информационна агенция.

Известно е, че Ким Чен Ун е получил висшето си образование през 2006 г., завършвайки Военния университет Ким Ир Сен със специалност програмист-разработчик.

Според NK New, севернокорейските власти ще трябва да внасят компоненти за компютри в заобикаляне на санкциите на ООН. Местните власти ще контролират игрите и съдържанието, достъпно на компютрите. Може би на играчите ще бъдат предложени модифицирани чужди игри без сюжети, които представляват заплаха за сигурността на страната.

Властите на Северна Корея активно развиват своите кибер-възможности, а кибер-спортът се превърна в един от приоритетите на страната. Правителството на КНДР планира да проведе турнири по електронни спортове, където победителите ще бъдат наградени със званието „Герой на труда” и ценни награди като кола.

Всичко това предполага, че Северна Корея се стреми да популяризира електронните спортове сред младите хора, като същевременно изгражда ИТ инфраструктура за идентифициране и развитие на ИТ таланти.

Ким Чен Ун e завършил Военния университет Ким Ир Сен със специалност програмист-разработчик (снимка: Корейска централна информационна агенция)

Според анализатори от NK News, подобни клубове в КНДР могат да се използват като центрове за обучение на кибер-спортисти за участие в международни състезания или като платформи за намиране на талантливи хакери, които по-късно да бъдат включени в кибер-операции, подкрепяни от властите на страната.

Но, от друга страна, едва ли на властите се налага да отварят компютърен клуб, за да намерят желаните кадри.

Севернокорейското правителство отдавна е известно със своята мощна кибер-армия, която според различни проучвания наброява между 6000 и 7000 хакери и е сравнима с кибер-силите на САЩ. Тези ИТ специалисти, често работещи под егидата на Главното разузнавателно бюро на Корейската народна армия, са замесени както в кибер-шпионаж, така и във финансови операции.

NK News припомня, че севернокорейските хакери, по-специално групата Lazarus, участват в големи кражби на криптовалута – през 2024 г. те присвоиха около 800 милиона долара, което възлиза на 35% от всички цифрови активи, откраднати в света през тази година.

Но според агентите на Федералното бюро за разследване на САЩ, операторите на ИТ атаката са използвали зловреден софтуер, известен като TraderTraitor, и дори самото ФБР няма доказателства, че хакерите са свързани с правителството на КНДР.

Коментар