С чадър-браузър под дъжда

Японски учени изобретиха чадър, който може да приема и показва неподвижни и подвижни картини. Той е разработен в лабораторията Окуде в токийския университет Кейо по проект, носещ името „Пилеус” (ботаническото название на шапката на гъбата). Оборудван е с цифрова камера, прожектор и безжична Wi-Fi връзка.

Фотографиите и видеоклиповете, заснети от „Пилеус”, автоматично се качват на сайтовете Flickr и YouTube. На вътрешната повърхност на чадъра  пък могат да се прожектират вече изпратените кадри.

Очевидно, притежателят на това чудо на техниката трябва да се намира в обсега на точка за безжичен достъп до Интернет, за да обменя фотографии и видеоклипове със сайтовете. Превключването от Flickr към YouTube и обратно става със завъртане на дръжката на „гъбата”.

Прототип на „Пилеус” беше демонстриран най-напред на компютърната конференция UbiComp 2006, проведена в Калифорния по-рано тази година. Прототипът изглеждаше повече като модел, доказващ концепцията, отколкото като продукт, готов за пазара – отдолу стърчат кабели на вградения прожектор, а дръжката на чадъра стига до колената на притежателя му.

Оттогава създателите му работят по по-нататъшната миниатюризация на отделните компоненти на чадъра. Успехите им в тази насока са илюстрирани от снимка, публикувана в сайта на „Пилеус”, на която се вижда, че хай-тек чадърът вече е с размерите на традиционния си събрат.

Коментар