Intel разкри своята визия за бъдещето по време на конференция за разработчици в Пекин. Компанията демонстрира база за изграждане на общи хардуерни и софтуерни решения, които да направят компютърните изживявания и устройства по-лесни за употреба. Предвид, че до 2015 г. ще има още 1 милиард свързани компютърни потребители и повече видове устройства, Intel се насочва към това да осигури общо изживяване между тях, стана ясно от изказването на Дади Пърлмутер, изпълнителен вицепрезидент на Intel Architecture Group (IAG).
“Архитектурата на Intel създава един виртуален компютърен "континуум", който прави възможно общото изживяване на потребителите”, каза Пърлмутер. Той напомни, че компанията достигна кулминационната точка на прехода към чипове с микроархитектура Nehalem с неотдавнашното представяне на серията процесори Xeon 7500.
Към края на настоящата година ще влязат в производство и процесорите Core от следващо поколение, които използват микроархитектура Sandy Bridge, изградена с технологичния процес на Intel от второ поколение Hi-K 32-нм. Тези процесори ще са първите с поддръжка на инструкции Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX), предназначени да ускорят интензивните изчисления с плаваща запетая в приложения като обработка на изображения, видео и аудио материали, 3D моделиране и анализ, научни симулации и финансови анализи.
Sandy Bridge ще продължи да поддържа инструкциите Intel AES New Instructions (Intel AES-NI), които ускоряват криптирането и декриптирането на данни. Микроархитектурата ще включва и графично ядро на Intel от шесто поколение.
Intel прави възможно и едно ново телевизионно изживяване, наречено Smart TV, при което интернет ше бъде незабелязано интегрирана с телевизионни предавания, персонализирано съдържание и възможности за търсене. В центъра на тази иновация е решение от типа "система в един чип" (SoC) за потребителска електроника – това е процесорът Intel Atom CE4100, който освен CPU производителност предлага HD видео и аудио декодиране, както и подобрена графика. Целта е личното съдържание, любимите интернет страници и социални мрежи да стигат до телевизора по един нов начин.
CE4100 е създаден за устройства като Blu-ray Disc плейъри, "set-top" кутии и дигитални телевизори, които могат да предоставят т. нар. Smart TV изживяване. Процесорът използва адаптивен, нискоенергиен дизайн, което му осигурява голям потенциал за най-разнообразни приложения – от ръчни устройства и нетбуци до потребителска електроника и вградени системи. Процесорното ядро има подобни характеристики по отношение на ултра ниското потребление на енергия, ниските разходи и малки размери, които могат да бъдат произведени като SoC за широк диапазон от сегменти на базата на целевата им употреба и I/O изисквания.
Пърлмутер говори очакваната през първата половина на тази година платформа Moorestown, която включва редица новаторски техники, вкл. управление на енергията от операционната система, за да се постигне подобрена производителност и значителни намаления на консумацията в режим на работа и бездействие. За да подчертае това, той демонстрира до 50 пъти намаление на потреблението на енергия в режим на бездействие и до 10 пъти при повторното възпроизвеждане на звук, в сравнение с платформата на Intel от първо поколение "Menlow".
Пърлмутер разкри също, че Intel работи с компютърните производители Tongfang и Hanvon за въвеждане на новия "convertible" дизайн на Classmate PC, който осигурява цялостна компютърна функционалност с подсилени възможности за електронно четене и подобрена производителност с енергийна ефективност. Разработването на новитe характеристики е базирано на обширно етнографско изследване сред ученици и учители.
Рене Джеймс, старши вицепрезидентът и управляващ директор на Software and Services Group в Intel, също подчерта визията на Intel за изживяване с разнообразни устройства като телефони, коли и домашни устройства. Джеймс подчерта как една унифицирана операционна среда, която работи на обща компютърна архитектура, може да даде на разработчиците по-широк обсег и по-лесен достъп до крайните потребители в който и да е пазарен сегмент.
"Облачните" компютърни технологии са свързващата нишка между изчислителните платформи, посочи още Рене Джеймс. Системи, изградени около архитектурата Intel Cloud Buildere, могат да позволят нови решения, като свързват "front-end" клиентски устройства с "back-end" дистанционна диагностика в здравеопазването, за да предоставят невъзможна до момента услуга.