Firefox носи около 90% от приходите на Mozilla, главно от плащания на Google
(снимка: CC0 Public Domain)
Браузърът Firefox, който генерира 90% от приходите на фондацията за отворен код Mozilla, може да остане в историята. Съдбата на браузъра зависи от начина, по който съдът ще приложи всички предложения на Министерството на правосъдието на САЩ за ограничаване на монопола на Google върху търсенето.
Според финансовия директор на Mozilla, Firefox може да фалира, ако съдът приложи всички предложения на правосъдното министерство спрямо гиганта в интернет търсенето. „Много е страшно”, така Ерик Мълхайм описва текущата ситуация около браузъра.
Министерството на правосъдието иска Google да прекрати практиката си да плаща, за да бъде търсачка по подразбиране в браузъри на трети страни, включително Firefox, отбелязва The Verge.
Съдът вече постанови, че Google има незаконен монопол върху търсенето, отчасти благодарение на ексклузивни сделки, които го правят търсачка по подразбиране в браузърите и телефоните, лишавайки конкурентите от пространство за разпространение и мащабиране на своите търсачки.
Но докато Firefox се конкурира директно с Chrome, Mozilla предупреждава, че загубата на доходоносните плащания от Google за позиционирането ѝ като търсачка по подразбиране може да застраши съществуването на браузъра.
Firefox носи около 90 процента от приходите на Mozilla, според Мюлхайм. Това помага за финансирането на неправителствената организация Mozilla Foundation. Около 85% от тези приходи идват от сделката с Google, уточнява той.
Загубата на всички приходи наведнъж ще принуди Mozilla да направи „значителни съкращения в цялата компания”, предупреждава Мюлхайм. Ако Mozilla намали инвестициите в разработването на Firefox, това ще направи бразуъра по-малко привлекателен за потребителите.
Подобен сценарий на „низходяща спирала” би могъл да „доведе Firefox до фалит”, смята Мюлхайм. Това може да означава и по-малко средства за нестопански инициативи, като например уеб инструменти с отворен код и оценка на това как изкуственият интелект може да помогне в борбата с изменението на климата.
По ирония на съдбата, Мюлхайм сякаш намеква, че ограничителните мерки срещу Google биха могли да затвърдят господството на компанията на пазара за търсене – нещо, което съдът се стреми да коригира.
лошо!