Законът на ЕС за чиповете даде нов тласък на технологичната индустрия на Ирландия
(графика: CC0 Public Domain)
Ирландия има забележителна история в привличането на високотехнологични фирми. Стъпавйки на Закона на ЕС за чиповете, сега страната има план как да се превърне в лидер в бизнеса с полупроводници.
„Силициев остров: Национална стратегия за полупроводници“ определя ясна пътна карта за растеж на полупроводниковия сектор на Ирландия чрез създаване на работни места „с висока добавена стойност“, привличане на големи инвестиции и задълбочаване на лидерството на страната в най-съвременните технологии като ключов играч в бъдещето на полупроводниците в Европа.
Ирландското правителство ще се стреми да се превърне в лидер в полупроводниковата индустрия, като стъпва върху своя опит в развитието на технологиите – и го надгражда. Страната ще се възползва от съществуващите си силни страни и ще предприема проактивни, стратегически действия за справяне с възникващите предизвикателства.
Инвестиции “въз основа на политики”
Законът на ЕС за чиповете предвижда инвестиции в размер на 43 милиарда евро до 2030 г., които ще се дават „въз основа на политики“. Програмата ще финансира редица инициативи, включително т.нар. технологии от следващо поколение, и осигурява достъп на ниво „цяла Европа“ до средства за проектиране и пилотни линии за създаване на прототипи и тестване на авангардни чипове.
Ирландия може да се похвали с над 130 компании за полупроводници, които са работодатели на над 20 000 души и имат годишен износ от 13,5 милиарда евро. Затова навярно не е странно, че страната ще стъпи на Закона на ЕС за чиповете, за да отиде още по-далеч.
Ирландската стратегия има за цел да насърчи по-нататъшния растеж на екосистемата от бизнеси в сферата на полупроводниците в страната през следващото десетилетие. Това ще се основава на амбициите на Европейския закон за чиповете и Цифровото десетилетие. Очаква се стратегията да се реализира чрез три направления: укрепване на съществуващата екосистема, осигуряване на стабилен национален „поток“ от млади таланти и грабване на всички възможности в индустрията.
Ключовите резултати ще включват публикуване на цялостна „карта“ на екосистемата от полупроводникови бизнеси в Ирландия, насърчаване на връзките между научноизследователските и иновационните клъстери, ангажиране на образователната система за посрещане на нарастващото търсене на кадри.
„Ирландия вече има силна полупроводникова база. Но с правилната подкрепа, вярвам, бихме могли да направим много повече“, заяви министърът на предприемачеството, туризма и заетостта Питър Бърк. „До 2040 г. Ирландия би могла да има до 34 500 нови позиции в полупроводниковия сектор“.
Сигурна верига за доставки
Общата цел на ирландската стратегия за чипове е да се гарантира сигурна верига за доставки на полупроводници в Европа, като се надгражда върху вече добре установения полупроводников „отпечатък“ на Ирландия.
Редица производители на интегрирани устройства, включително Intel, Analog Devices и Infineon, имат производствени съоръжения в Ирландия. Мнозина производители без фабрики, включително Apple, AMD и IBM, също имат съоръжения в Ирландия, както и фирми като ARM, AutoCAD и Siemens, които проектират чипове или предоставят софтуер за проектиране и тестване. Производителят на фотолитографско оборудване ASML също има завод в Ирландия.
Многоаспектната стратегия на Ирландия включва ще осигуряване на големи индустриални инвестиции. Амбициозните планове предвиждат създаване на най-модерния в света завод за производство на чипове, две фабрики с най-нова технологична база и съоръжение за усъвършенствано комплектоване.
Наред с това стратегията предвижда и специални „технологични паркове“. В тях ще са добре дошли новостартиращи компании и такива, които се формират от университетски екипи, като за тях ще са налице необходимата инфраструктура за подкрепа за мащабно производство и съответно достъп до финансиране.
Ирландското правителство ще се стреми да подобри и научноизследователската и развойна дейност. Това включва както подкрепа за местните иновации, така и насърчаване на международното сътрудничество.
В досегашната си работа по насърчаване на полупроводниковия бизнес ирландското правителство създаде национален център за компетентност в областта на полупроводниците съгласно Закона за европейските чипове. Страната си сътрудничи също с Analog Devices и 14 държави-членки на ЕС като част от инициативата на ЕС „Важни проекти от общ европейски интерес“ на стойност 8 милиарда евро в подкрепа на микроелектрониката и комуникациите.
Тази година половин проводници , догодина цели, казваше любимия на простия русофилски народец овчар.
Тея ирландци, тоя план пийнали ли са повечко уиски преди да го издекламират или да?
Какво производство, какви суровини има това забравено от бога островче срещу Китай, Тайван, Индия, Сащ ????