
Intel иска да стане високорентабилна компания – като конкурентите Nvidia и AMD, категорична е Мишел Холтхаус, главен продуктов директор (снимка: Intel)
Intel е в процес на трансформация, за да излезе от кризата и да възвърне позициите и имиджа си на лидер в полупроводниковата индустрия. Изявления на висши мениджъри в компанията и коментари в медиите разкриват в каква посока текат реформите в американския производител на процесори.
Intel няма да се ангажира с проекти с по-малко от 50% марж, според официално изявление на един от топ шефовете на компанията. Това е част от новата програма на ръководството за изправяне на ИТ гиганта на крака. Докато първата програма се провали, настоящата започна с масови съкращения.
За всеки похарчен долар, два долара печалба
Intel преразглежда отношението си към продуктите, които пуска, и проектите, по които работи. Според публикация на The Register, отсега нататък само проекти, които потенциално могат да донесат на компанията поне 50% марж, ще получават „зелена светлина”.
Главният продуктов директор и несъстоял се изпълнителен директор на Intel, Мишел Джонстън Холтхаус, заяви на Глобалната технологична конференция на Bank of America в началото на юни 2025 г., че в дългосрочен план всеки продукт, за който компанията не е уверена, че ще постигне 50% рентабилност, няма да стигне отвъд чертожната дъска, черновата, бележника и т.н.
Накратко, на такъв проект няма да му бъде даден шанс и ще остане само идея на някой инженер или друг служител на компанията. Казано още по-просто, ръководството на Intel ще отдели пари за разработване на продукт, проект или технология само ако екипът, работещ по него, може да докаже, че за всеки похарчен долар ще донесе поне два долара печалба.
Натискът от акционерите
Основната цел, която Intel иска да постигне, е 50% брутен марж. Макар че компанията не я документирала официално, акционерите очакват от нея точно това, подчертава Холтхаус. „Това е нещо, което нашите конкуренти могат да постигнат. Няма причина ние да не можем да постигнем същото”, казва тя.
Няма обаче гаранция, че 50% брутна печалба ще бъде отчетена през второто тримесечие (1 април – 30 юни) или през 2025 г. като цяло. Според резултатите от първото тримесечие(1 януари – 31 март), този параметър е бил 36,9%.
От една страна, разликата от 13,1% е сравнително малка, но от друга, сравнението с преките конкуренти не е в полза на Intel. AMD, единственият конкурент на Intel на световния пазар за x86 процесори (ако не броим Zhaoxin, който е известен само в Китай), имаше брутна печалба от 50% за първото тримесечие на 2025 г.
Intel напоследък произвежда и графични процесори. AMD, макар че е активен участник на този пазар, не е доминиращият. Лидер е Nvidia с брутен марж за първото тримесечие на 2025 г. от 60,5%. Така че Intel наистина има към какво да се стреми и някой, в когото да се вгледа.
Всичко трябва да се промени
Новата цел на Intel е „нещо, което вероятно е трябвало да имаме преди, но го имаме сега”, казва Холтхаус. Според нея, постигането на тази цел няма да е лесно и няма да се случи за една нощ.
„Мисля, че всички наши бъдещи продукти могат да постигнат това. Мисля, че наистина се свежда до повече дисциплина в жизнения цикъл на продукта, планиране на създаването на продукти от първия ден”, споделя Холтхаус. „Няма причина да не можем да направим това, но има някои неща, които трябва да променим вътрешно [в компанията]”.
Един от начините, по които Intel се надява да постигне целта си за 50% марж, е да избегне необходимостта от нови „стъпки”. Това са малки подобрения на създадени по-рано чипове, при които компанията поправя недостатъци, открити след началото на производството.
Според Холтхаус, всяка подобна „стъпка” струва на Intel значителна сума пари. „Ето защо трябваше да направим много повече предварителни тестове, преди да стартираме конвейера”, подчертава тя.
На изхода при неуспешно удвояване на маржа
Екипите на Intel, които не успеят да докажат, че техният продукт може да донесе на компанията поне 50 процента марж, може да загубят работата си в компанията. Това беше намекнато и от новоназначения главен изпълнителен директор Лип-Бу Тан, който пое Intel по-рано тази година.
По време на конферентния разговор на Intel, посветен на финансовия отчет за първото тримесечие на 2025 г., Лип-Бу Тан говори подробно за плана си за оптимизиране на операциите на компанията. „Няма как да се избегне фактът, че тези критични промени ще доведат до намаляване на размера на нашата работна сила”, каза той, добавяйки, че промените ще започнат през второто тримесечие на 2025 г. и ще продължат няколко месеца.
Още преди публикуването на доклада се появиха информации за предстоящи съкращения. Лип-Бу Тан не уточни колко хора ще принуди да си търсят нова работа, но според предварителни данни, компанията ще освободи около 20 хиляди души, което е приблизително 20% от общия ѝ персонал.
Когато една компания е в криза, трябва да инвестира в иновации. Това означава, освен всичко друго, и да се лиши от печалби сега с цел постигане на по-големи печалби в бъдеще. Тотално сгрешен подход, за което ще си платят съвсем скоро!
Към 2025/26 е необходимо точно обратното – нулева печалба /дори негативна/ както беше подходът на АМД преди 10на години, ама СофтБанк си е СофтБанк. Само му вижте СВ-то Лип-Бу Тан и ще ви стане ясно как се ходи към бърз фалит
Тоест по-ниска себестойност за потребителя… Успех в спасяването на интел…