Колко бързо пада батерията на електрическите инструменти

Батерията на електрическия инструмент може да ви “предаде” когато най-малко очаквате
(снимка: CC0 Public Domain)

Кой ли не е изпадал в неприятната ситуация с разредена батерия. Отлагали сте, например, ремонтите в дома си с месеци и най-накрая решавате да се заемете с работата. След като сте подготвили всичко необходимо, взимате комплект безжични инструменти от рафта и откривате, че батерията, която сте оставили на склад преди година в напълно заредено състояние, е почти разредена…

Изглежда логично неизползваната батерия да запазва заряда си. На практика обаче капацитетът ѝ постепенно намалява. Това се дължи на така нареченото саморазреждане – естествен процес, присъщ на абсолютно всички захранващи елементи.

Рядко се замисляме за това, защото съвременните батерии се разреждат изключително бавно. Например, обикновените битови батерии (типове AA и AAA) запазват почти целия си заряд дори след няколко години съхранение.

Но с никел-кадмиевите (NiCd) и литиево-йонните (Li-ion) батерии – основните видове батерии за безжични инструменти – ситуацията е различна.

Колко бързо губят заряда си батериите, докато са в покой?

Скоростта на саморазреждане зависи пряко от химичния състав на батерията. Например, никел-кадмиевата (NiCd) батерия губи заряд особено бързо през първите дни на съхранение: с 15-20% през първия ден и с още 7-10% през втория. Впоследствие загубата е около 1% на ден.

Литиево-йонните (Li-ion) батерии са способни да поддържат заряд на едно и също ниво в продължение на месеци. Всичко това се дължи на изключително ниската им скорост на саморазреждане – обикновено не повече от 1,5-2% на месец.

Има обаче и специални случаи. Някои батерии са проектирани по такъв начин, че след 30 дни бездействие зарядът им пада до 30%, след което губят 1% от капацитета си годишно – до дълбоко разреждане и пълно излизане от строя.

Как правилно да съхраняваме батериите?

Средно литиево-йонните батерии издържат от две до три години, докато никел-кадмиевите батерии издържат до 200 пълни цикъла на зареждане. За да удължите максимално живота на батерията, особено по време на дълги прекъсвания в работата, е важно да ѝ осигурите правилните условия за съхранение.

Преди всичко, производителите силно препоръчват да изключите батерията от инструмента. Литиево-йонната батерия трябва да се съхранява заредена до 40-80%, а никел-кадмиевата да бъде напълно заредена.

Никога не оставяйте напълно разредена батерия за съхранение: ако остане бездействаща за дълго време, тя може необратимо да загуби капацитета си.

След като заредите батерията до необходимото ниво, не забравяйте да я извадите от зарядното устройство, особено ако е изключена от контакта. Това ще предпази батерията от бавно паразитно разреждане.

Що се отнася до условията на съхранение, оптималната температура за съхранение е в диапазона от +10 до +26 °C. Сериозна грешка, която е вредна за батериите, е съхранението им при екстремни температури, което може да доведе до необратима загуба на капацитет. Разбира се, мястото за съхранение трябва да бъде надеждно защитено от пряка слънчева светлина.

Ако батерията не се използва повече от шест месеца, тя трябва да се презарежда на всеки 6-12 месеца, за да се компенсират загубите.

Коментар