Градушките остават топ-риск за соларните проекти

Моделирането на очакваната производителност и мощност на соларните паркове трябва да се подобри, за да се гарантира, че изпълняват задълженията си по споразуменията за закупуване на електроенергия (колаж: CC0 Public Domain)

Щетите от градушки остават основен риск за големите слънчеви паркове, но наред с това опасността от задимяване при горски пожари не е за подценяване. Киберсигурността става все по-гореща тема, а използването на AI може да доведе до неочаквани отклонения, подвеждащи инвеститорите.

Слънчевата енергия продължава да доминира сред новите системи за производство на електроенергия, добавени към мрежите. Тя заема над 50% от очакваните нови инсталации за добив на електроенергия от комуналните дружества през 2025 г., според EIA.

Годишен доклад на фирмата за осигуряване на риска kWh Analytics разглежда основните рискове, пред които са изправени слънчевите проекти, и прави препоръки за смекчаване и точно моделиране на тези рискове.

Тъй като възобновяемата енергия става ключова за електрическата мрежа, осигуряването на устойчивост на системата вече не е въпрос на избор – то е наложително“, каза Джейсън Камински, главен изпълнителен директор на kWh Analytics. „Поддържането на тези активи в експлоатация изисква безпрецедентно сътрудничество между собствениците, операторите, финансистите, застрахователите, брокерите и производителите“.

Екстремни метеорологични условия

Рискът от градушка остава основният проблем пред слънчевите проекти. Тази година, макар че относително малко от щетите и загубите са свързани с градушка, подобни събития представляват близо три четвърти от общите финансови загуби от метеорологични събития, съобщава kWh Analytics.

Докладът предупреждава, че рискът от градушка трябва да се оценява дори за региони, които обикновено не се считат за предразположени към градушка.

Изследване на Централния университет в Мичиган установи, че почти всички (99,3%) слънчеви централи в САЩ са белязани от поне 10% вероятност да попаднат под градушка всяка година. В рамките на 25 години 100% от големите проекти ще са в риск от солидна градушка, казват изследователите.

kWh Analytics препоръчва използването на технология за проследяване на вятъра и градушката, както и избор на слънчеви модули с по-дебело, закалено стъкло. За системи с фиксирана ос компанията препоръчва извършване на одити на въртящия момент и използване на дълбоки пилотни фундаменти, за да се гарантира сигурността на системите при силни ветрове.

Рискът от градушка нараства при с увеличаване на площта на слънчевите модули, изтъняването на стъклото и промяната на конфигурациите на рамката и задния слой. Счупването на стъклото е по-вероятно, а проучване на Kiwa PI Berlin установи, че повредите у стъклото допринасят за до 10% от идентифицираните системни повреди. Това подчертава необходимостта от закупуване на по-устойчиви модули.

GroundWork Renewables предлага да се избират модули стъкло-стъкло с дебелина 3,2 мм-2 мм пред модулите стъкло-полимер със заден слой с дебелина 3,2 мм. Изследването им заключава, че модулите стъкло/стъкло могат да издържат на ударни сили 1,7 пъти по-големи от техните еквиваленти от стъкло-полимер.

Друг риск от метеорологични условия, който може да е неочакван, произтича от горските пожари. Проектите могат да претърпят 6% годишни загуби на приходи заради задимяването от далечни пожари, според финансирано от NOAA проучване на 60Hertz Energy. Това удвоява оценките за загубите от доклада за оценка на риска от 2022 г.

Оперативни рискове

Точното моделиране на очакваната производителност и мощност на соларен парк е важно, за да се гарантира, че той изпълнява задълженията си по споразуменията за закупуване на електроенергия. kWh Analytics анализира 34 000 системни месеца активи в експлоатация от 2015 до 2023 г., установявайки, че активите се представят с 8,6% по-слабо от базовите финансови модели и заемни споразумения.

В доклада се посочва, че ниската производителност вероятно се дължи на комбинация от подценени рискове като екстремни метеорологични условия, ограничаване на производството, загуби от прекъсване на производството и тенденция оценките за производителност да бъдат завишени поради лошо съгласувани финансови стимули.

Налице е необходимост от подобрена „гранулираност“ на данните и по-висока точност на моделите за прогнозиране на производителността на слънчевата енергия, за да се повиши доверието на инвеститорите и да се подпомогне устойчивият растеж на индустрията.

Киберсигурността е друг риск, който трябва да се следи изкъсо, се казва в доклада. Check Point Research съобщи за 70% увеличение на кибератаките срещу комунални дружества през 2024 г. Тъй като ВЕИ парковете са все по-свързани и се управляват с усъвършенствани системи за мониторинг, слънчевите и акумулиращите системи, свързани към мрежата, разширяват атакуемата повърхност, се казва в доклада.

Друга тенденция е увеличаването на горещите точки в слънчевите модули, се посочва в изследване на Zeitview. Горещите точки могат да доведат до 30% загуби на модул и да причинят дългосрочни щети и деградация, се казва в него.

Разпространението на горещи точки се е увеличило от около 0,24% от обектите до 0,81% от обектите от 2023 до 2024 г. Пукнатините в стъклото, дизайнът на скобите и несъответствия в клетките са водещите причини за горещите точки в модулите. Препоръчва се извършване на инспекции и фокусиране върху съвместимостта на системните компоненти, за да се смекчат тези проблеми.

Докладът също така предупреждава, че моделирането на производителността може да подценява въздействието на изменението на климата върху бъдещата производителност. Clean Power Research заяви, че бъдещите климатични модели предполагат потенциално 4,9% по-ниска производителност през следващите 30 години.

Макар че климатичните модели говорят за тенденция за по-слънчеви дни, очаква се тази полза да бъде „засенчена“ от по-високите температури и по-малкото валежи, водещи до повече загуби поради замърсяване. Clean Power Research заяви, че интегрирането на климатично моделиране ще бъде необходимо за по-точни финансови прогнози.

Изкуственият интелект може също да причинява проблеми с очакванията за производителност на активите, казва kWh Analytics. Оказва се, че AI може да класифицира погрешно до 20% от оперативните проблеми.

„В крайна сметка, докато AI може драстично да подобри оценката и управлението на риска при слънчеви операции, неконтролираното разчитане на готови модели без процес на фина настройка представлява значителен риск“, казват експертите от kWh Analytics.

Коментар