САЩ настояват Виетнам да намали използването на китайски технологии в местно сглобяваните електронни устройства, които се изнасят за Америка. В противен случай Белият дом ще наложи по-високи мита на виетнамските продукти.
Днес Виетнам е дом на големи технологични компании като Apple и Samsung, които често използват компоненти, произведени в Китай. Meta и Google също внасят от Виетнам продукти като VR гарнитури и смартфони.
Администрацията на Доналд Тръмп заплаши Ханой с осакатяващи тарифи до 46%, които биха могли сериозно да ограничат навлизането на виетнамски стоки на американския пазар и да унищожат модела на растеж на страната, основан на износа.
Според източници, на които се позовава Ройтерс, САЩ са поискали от Виетнам да „намали зависимостта си от китайските високи технологии”. Подобно преструктуриране на веригите за доставки би трябвало да намали зависимостта на САЩ от китайски компоненти.
САЩ също така настояват Виетнам да спре практиката да доставя китайски стоки до Америка с подвеждащи етикети „Произведено във Виетнам”, които се ползват с по-ниски тарифи. Според източници, исканията на САЩ са възприемани от виетнамските преговарящи като „трудни”.
Третият кръг от преговорите във Вашингтон миналата седмица постигна напредък, но критични въпроси остават нерешени. Управляващият лидер на Виетнамската комунистическа партия То Лам ще се срещне с Доналд Тръмп в САЩ в края на юни, но все още не е обявена дата.
Белият дом и Министерството на външните работи на Виетнам не са коментирали евентуално посещение. Определената от САЩ дата за новите тарифи е 8 юли, но времето и обхватът на евентуална сделка остават неясни.
Виетнам доставя в САЩ високотехнологични стоки на стойност 33 милиарда долара годишно (снимка: CC0 Public Domain)
Миналата година Китай изнесе във Виетнам високотехнологични продукти – като електронни компоненти, компютри и телефони – на стойност около 44 милиарда долара, което представлява около 30% от общия износ на Виетнам.
От своя страна, Виетнам достави в САЩ високотехнологични стоки на стойност 33 милиарда долара, което е 28% от общия ѝ износ за Съединените щати. И двата потока нарастват постоянно тази година, според данни на виетнамските митници.
Виетнам има да извърви дълъг път, за да се справи с напредналите вериги за доставки на Китай и да намали цените. Правителството преговаря с местните предприятия за увеличаване на доставките на виетнамски компоненти.
Компаниите, от своя страна, са изразили готовност за сътрудничество, но предупреждават, че това ще отнеме време и технологии. Те могат да се адаптират, но се опасяват, че промените за една нощ ще „унищожат бизнеса”.
Според експерти, Виетнам е „с около 15 до 20 години зад Китай по отношение на пълното възпроизвеждане на мащаба и сложността на своите вериги за доставки, но бързо наваксва, особено в ключови сектори като текстила и електрониката”.
Резките промени в съществуващите практики биха могли да навредят на деликатните отношения на Виетнам с Китай, който е едновременно основен инвеститор и потенциален източник на опасения за сигурността, отбелязват анализаторите.