Най-големият интернет доставчик в Ирландия започна да спира достъпа до мрежата на музикалните пирати. Този метод на „постепенна отговорност” може да бъде приложен и у нас, смятат от Българската асоциация на музикалните продуценти.
От вчера Eircom въвежда „постепенната отговорност” (graduated response) към клиентите си, които споделят нелегално музика в интернет, съобщиха от ирландския телеком. Методът бе препоръчан и на България от регионалният директор на IFPI за Европа – Франсез Муур, по време на гостуването й у нас преди месец. Тогава бе подписан и „Меморандум за сътрудничество относно противодействие на интелектуалното пиратство в България” между Министерство на вътрешните работи, IFPI и BSA.
Чрез въвеждане на модела на „постепенна отговорност”, Ирландия се превръща в първата страна, която на практика започва да използва "смятания за най-демократичен метод за ограничаване на интернет пиратството", посочиха от Българската асоциация на музикалните продуценти.
Според предварителния план на компанията, обслужваща 750 хил. интернет потребители, на седмица ще бъдат предупреждавани абонатите на 50 IP адреса, за които има сигнал, че нарушават авторските права в интернет и споделят нелегално файлове със защитено съдържание. Първото предупреждение към тях ще бъде направено с телефонен разговор, при повторно нарушение ще бъдат предупредени отново, а при трето нарушение ще им бъде спрян достъпът до интернет за една седмица.
Ако въпреки това се стигне до четвърто нарушение от едно IP, мерките предвиждат спиране на достъпа до интернет за срок от 1 година.
Представителите на Ирландската асоциация на звукозаписна индустрия и Eircom решиха да въведат метода на „постепенна отговорност” още през месец февруари 2009 г. Механизмът им бе оспорен от представител на Комисията за защита на данните. От Висшия съд в Дъблин обаче обявиха, че използването на IP адреса за идентифициране на абонатите, които споделят нелегално защитено съдържание, не нарушава тяхната лична информация.
„Решението на ирландския съд и стартирането на процедурата по прилагане на модела на „постепенна отговорност” от страна на най-големия интернет доставчик в Ирландия показва, че няма невъзможни решения и че защитата на личните данни на потребителите по никакъв начин не страда от доброто прилагане на закона за авторското право и сродните му права. Може би този прецедент ще даде поводи за размисъл и на властите в България”, коментира Ина Килева, изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти – Национална група на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI)
Според международно проучване, 80 процента от хората биха спрели да споделят нелегално файлове, ако получат писмо от интернет доставчика си, в което са предупредени за последствията. В началото фокусът на Eircom ще бъде върху потребители, които не просто свалят незаконно защитено съдържание, а го споделят в "peer-to-peer" мрежите.
Резултатите и бъдещата стратегия на телекома по използването на метода за „постепенна отговорност” ще бъдат оповестени след три месеца.