Нужен е гъвкав модел за техническа документация

Актуални стандарти и технологии в създаването, поддържането и развитието на техническа документация бяха сред основните теми на международната конференция “Evolution of Technical Communications” в София.

Десетки български автори на техническа документация, информационни архитекти и мениджъри на проекти изслушаха презентации на водещи световни експерти в областа, вкл. от компании като VMware, SAP Labs и Experian.

Новите стандарти в управлението на техническата документация могат значително да подобрят пазарната комуникация на софтуерните продукти и да повишат удовлетвореността на потребителя, стана ясно на форума. Сред акцентите бе т.нар. DITA стандарт или XML-базирана архитектура за създаване и комуникиране на информация с приложение в сферата на техническото писане.

“В съвременните условия на динамично развиващи се технологични решения изискванията към техническата документация се променят непрекъснато. Нужен е гъвкав модел, който може да осигури правилното комуникиране”, коментира д-р Денис Кизер, директор Технически комуникации във VMware.

„Считам, че DITA е възможност за внедряване на ефективни за бизнеса решения – за многократна употреба на съдържание, продуктова автоматизация и други”, допълни Кизер.

?Българските специалисти проявяват сериозен интерес към развитието на техническите комуникации и се стремят към усъвършенстване, сподели Лора Белами, лектор на конференцията и информационен архитект във VMware.

Сред лекторите бяха и водещи наши специалисти като Иван Терзиев (Experian), Йордан Станчев (SAP Labs Bulgaria), Маргарита Станева (VMware),  Бранимира Димитрова (VMware) и други.

Автор на техническа документация е сравнително нова за България професия, която бележи динамично развитие и предлага атрактивни възможности за реализация. Една от целите на конференцията бе да подпомогне развитието на професионалната общност и да осигури необходимата информация за усъвършенстване на специалистите в тази област.

Коментар