TechNews.bg
Водещи новиниНоваторскиНовиниТехнологии

Австралийци тестват хиперзвуков дрон с водороден двигател

Безпилотният летателен апарат развива скорост около 6000 км/ч

Първият тестов полет на хиперзвуковия дрон ще се състои към края на февруари (снимка: Hypersonix)

Революционен двигател без движещи се части е в основата на хиперзвуков летателен апарат, задвижван с водород. Разработката DART AE е дело на австралийския стартъп Hypersonix и използва технология за 3D печат.

Младата компания Hypersonix Launch Systems определи времеви прозорец за първия тестов полет на своя революционен хиперзвуков апарат DART AE от типа на дроновете.

Мисията, с кодово име Cassowary Vex, предвижда изстрелване на апарата не по-рано от края на февруари 2026 г. от космодрума Wallops във Вирджиния, САЩ, съобщи Air Data News.

Пускът ще се осъществи в партньорство с аерокосмическата компания Rocket Lab, която ще изстреля 3,5-метровия хиперзвуков дрон в горните слоеве на атмосферата, за да започне автономния му полет.

Ключовата характеристика на разработката е патентованият ѝ хиперзвуков реактивен двигател SPARTAN. За разлика от повечето подобни двигатели на други екипи, които използват керосин, двигателят на Hypersonix работи с водород.

Напълно лишен от движещи се части, иновативният дрон е произведен по технология за 3D печат и е проектиран за многократно използване.

Целта на тестовете е да потвърдят способността на апарата да поддържа стабилен, контролиран полет при скорости над Mach 5 (приблизително 6000 км/ч).

още от категорията

Водородът променя “невъзможно” структурата на неръждаемата стомана

TechNews.bg

Танкът на бъдещето: с водороден двигател и автопилот

TechNews.bg

Toyota създаде двигател, който пречиства въздуха

TechNews.bg

Rolls-Royce запали първия си водороден двигател

TechNews.bg

Ford работи по водороден двигател с вътрешно горене

TechNews.bg

Коментари