AMD пусна на пазара първата, по думите на компанията, сървърна платформа, проектирана изцяло за специфичните изисквания на облачните хиперскалируеми центрове за данни. Процесорът Opteron 4000 се отличава с най-ниското потребление на енергия на ядро, заявиха в телефонна пресконференция представителите на AMD.
Достъпни са 4- и 6-ядрени варианти на процесора, с консумация по-ниска от 6 вата на ядро, което е намаление с до 24%, в сравнение с предишното поколение сървъри. Консумацията на новия 6-ядрен чип 4164EE е 133 вата при пълно натоварване и 63 вата в режим на изчакване, докато старият 2419EE, изпълнен по същата процесорна технология, консумира съответно 171 вата и 83 вата.
Икономията на енергия е постигната чрез комбинация от допълнително енергийно състояние C1E, технология "Cool Speed", по-нисковолтови DIMMs (1,35 волта) и функция за управление на енергията (Advanced Platform Management Link).
Производителите на сървъри на база Opteron 4100 могат да използват по-малки радиатори, захранвания и вентилатори, както и нисковолтова памет за допълнително подобрение на енергийната ефективност. Всичко това позволява изграждане на инфраструктури с два пъти повече сървъри със същата обща консумация, както платформите от предишното поколение, подчертаха от AMD.
Чиповете Opteron 4000 са предназначени за вграждане в едно- и двупроцесорни сървърни системи за нуждите на малкия и среден бизнес. Платформата е достъпна и за високия клас вградени системи като сървъри за телекомуникации, сторидж и цифров подпис.
AMD наблегна и на ценовата ефективност на Opteron 4000. Досега клиентите е трябвало да избират между скъпи сървърни решения от висок клас за своите облачни среди или ниско-енергийни клиентско-базирани решения, които обаче не предлагат достатъчна производителност и функционалност. Opteron 4000 е безкомпромисен процесор от сървърен клас с пълен набор от функции, като осигурява висока енергийна ефективност и същевременно е ценово ефективен.
Новата платформа е съвместима по чипсети и цокли с 8- и 12-ядрената серия Opteron 6000. Очакваните следващата година чипове с технология "Bulldozer" ще могат да заместят директно Opteron 4000.
От днес на пазара излизат Opteron 4000 системи от компютърни производители като Acer Group, Dell, SGI, Supermicro, ZT Systems и други партньори на AMD.